Ernst Cassirer'in dil felsefesi
Ernst Cassirer's philosophy of language
- Tez No: 596446
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsan kendini çevreyle irtibat kurmada zihnin yardımıyla yeni yöntemler geliştirir. Bu açıdan hayvan türleri arasında rastlanan alıcı ve etkileyici sistem yanında, insanda simgesel düzen olarak betimleyici olarak bir halka buluyoruz. Cassirer bu hususa sıklıkla eserlerinde değinir. Bahsettiğimiz halka yani sembol üretimi insanı özgürleştirir. Kendine yeni bir evreni sembollerle oluşturur. İşte yeni halka insan yaşamının tümüne etki eder ve değiştirir. Diğer canlılarla kıyaslandığında insan yalnız daha geniş bir gerçeklik içinde değil, gerçekliğin yeni boyutunda yaşar. Doğal yaşamın sınırlarını aşmak insan doğası" nın gelişmesi değil yozlaşmasıdır. Fakat doğal düzenin bu tersine dönüşü için bir çare de bulunmaz. İnsan, kendi başarılarından kaçamaz. Kendi yaşamının şartlarını kabul etmekten başka bir şey elinden gelmez. İnsan artık yalnız bir fiziksel evrende değil, bir simgesel evrende de yaşamaktadır. Dil, mitos (söylence), sanat bu evrenin parçalarıdırlar. Onlar simgesel ağı dokuyan değişik ipliklerdir. Bu iplikler insan yaşantısının karmaşık dokularını oluşturur. İnsanın düşünce ve deney alanındaki tüm başarıları ve kazanımları simgesel ağı açık kılar ve güçlü hale getirir.
Özet (Çeviri)
Human own contact environment in mind in establishing the aid develops new methods. In this respect, he quince buyers and impressive figure among the species next system , the human symbolic order is a rack descriptive one as we find the ring. Cassirer often refers to this in his works. The people that we are talking about, the symbol production, frees man. He creates a new universe with symbols . Here the new people affect and change all of human life . Compared to other creatures man lives not only in a wider reality, but in a new dimension of reality . Overcoming the limits of natural life is not the development of human nature, but its degeneration. But there is no cure for this reversal of natural order . Man cannot escape his own successes. You can do nothing but accept the conditions of your own life . Man no longer lives not only in a physical universe, but also in a symbolic universe. Language, myth ( myth ), art are parts of this universe. They are different threads that weave the symbolic network . These yarns form the complex textures of human life . All the ideas and experiments in the field of human achievements and gains symbolic network makes it clear and strong makes.