Approaching a squatter settlement as a 'Place': a study on Mollafenari and İvazpaşa neighborhoods in Bursa
Bir gecekondu yerleşimine 'Yer' olarak yaklaşma: Bursa Mollafenari ve İvazpaşa mahalleleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 596467
  2. Yazar: İKBAL BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gecekondu yerleşimleri, 19. Yüzyılın ortalarından bu yana büyük şehirlerin kentleşme ve modernleşme süreçlerini olumsuz etkilediği düşüncesiyle hükümetler tarafından önemli bir sorun olarak görülmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle, bu yerleşimler şehirlerin fiziksel gelişimine ve toplumun yaşam tarzının iyileştirilmesine karşı bir risk olarak algılanmaktadır. Özellikle 21. yüzyılda, kentsel dönüşüm projeleri, gecekondu yerleşimlerinden kurtulmanın tek çözümü olarak sunulmaktadır. Bu projelerin tasarım süreçleri sırasında kültürel değerlerin, kolektif belleğin, topluluk bağlarının, komşuluk ilişkilerinin, geleneksel kent dokusunun ve mimari mirasın otoriteler tarafından göz ardı edildiği görülmektedir. Bir yeniden değerlendirme ve yenileme süreci, bu tür alanlar için alternatif bir çözüm yolu olabilir. Bu değerlerin önemini anlatmak için, Bursa tarihi şehir merkezi ve Uludağ'ın arasına konumlanmış Mollafenari ve İvazpaşa mahalleleri çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu tez çalışmasında amaç, bir gecekondu yerleşimini zamanla yıkılması gereken bir oluşum olarak değil, potansiyellere ve sorunlara sahip bir mahalle ve yer olarak tartışıp, toplum için mimari ve sosyal değerini anlamaktır. Bu bağlamda, herhangi bir olası dönüşüm projesinden önce, ayrıntılı bir düşünme ve değerlendirme sürecine ihtiyaç bulunduğu, Mollafenari ve İvazpaşa mahalleleri örneği üzerinden vurgulanmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the mid-19th century, squatter settlements have been seen as a crucial problem by governments because of the idea that the urbanization and modernization processes of have negatively affected cities. These areas have been perceived as a risk for the physical development of cities and the improvement of lifestyles of the society. Especially in the 21st century, urban transformation projects are introduced as the only solution to get rid of squatter settlements. However, it is observed that the cultural values, the collective memory, the community engagement, neighborliness relations, the traditional urban tissue and the architectural heritage are often ignored by the authorities who introduce such projects. In this thesis, it is argued that reassessment and regeneration process may be an alternative future path for such areas. To introduce values of these entities, Bursa Mollafenari and İvazpaşa neighborhoods are chosen as the case study, which are situated on the edge of the historical city of Bursa and the Uludağ mountain. In this study, the aim is to discuss a squatter settlement as a living neighborhood and a place with its potentials and problems and to enhance its architectural and social value for the community. In this regard, the need for a thinking and a detailed evaluation process before any possible elimination by a transformation project is emphasized on the example of Mollafenari and İvazpaşa neighborhoods.