Bir havayolu şirketinde It departmanı yazılım şirketi seçimi
Selection of it department software company in an airway company
- Tez No: 596468
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMAN TUĞBA GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, havayolu şirketi bilgi teknolojileri departmanı yazılım şirketi seçiminin çok kriterli karar verme teknikleri ile nasıl belirlendiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan tüm havayolu şirketleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye'nin önde gelen lider pozisyonunda bulunan milli havayolu şirketi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“ Saaty ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçek, karar verici grup tarafından kriterlerin önem derecelerinin karşılıklı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda havayolu şirketi bilgi teknoloji departmanı yazılım şirketi seçimi AHP ile kriterlerin ağırlıkları belirlendikten sonra, TOPSIS, VIKOR, ARAS ve MOORA yöntemleri bir arada kullanılarak tedarikçi firma seçimi yapılmıştır. ÇKKV teknikleri hem Excel ile analiz edilmiştir hem de tez kapsamında geliştirilen“Decision Star”paket programıyla analiz edilmiştir. Çalışma esnasında, simülasyon tekniği kullanıldığı için rasgele sayılar her denemede yenilenir ve elde edilen sonuçlar değişmektedir. Genel değerlendirme yapıldığı zaman, hem bu tez çalışması kapsamında geliştirilen programın sonuçlarında hem de excel sonuçlarında benzerlik görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate, how the selection of airline company information technology department software company is determined by multi criteria decision making techniques. Research population consist of all airline companies in Turkey and the sample consist of leading position in the national airline of Turkey. Data were collected with“ Saaty scale”. The scale was mutually evaluated by the decision-making group. In order to ensure the accuracy of the data mixed methods research was used combining both quantitative and qualitative research methods. The results of data analysis, after selecting the airline company information technology department software company, weights of criteria with AHP, TOPSIS, VIKOR, ARAS and MOORA methods were used together to select supplier company. ÇKKV techniques were analyzed with Excel as well as with the Decision Star package program developed within the scope of the thesis. During the study, because the simulation technique is used, random numbers are renewed in each trial and the results obtained vary. When the general assessment is made, both the results of the program developed in this thesis and the results of the excel are similar.