Okul öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri ile öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers reflective thinking tendencies and self-efficacy beliefs
  1. Tez No: 596484
  2. Yazar: YUNUS TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ YAVAŞ KINCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri ile öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, okul öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri ile öz yeterlik inançlarının cinsiyet, okul türü, mesleki kıdem, yaş, eğitim durumu ve okul sektörü değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Yöntem: Bu araştırma, tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Iğdır'da görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alınmayarak evrenin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada veriler, Semerci (2007) tarafından yapılan“Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Yansıtıcı Düşünme Eğilimi (YANDE)”ölçeği, Tepe ve Demir (2012) tarafından yapılan“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz Yeterlik İnançları”ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Spearman Rank korelasyon testlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri ve öz yeterlik inançları yüksek düzeyde tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimlerinin cinsiyet, okul türü, mesleki kıdem, okul sektörü, yaş ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık elde edilememiştir. Bununla birlikte, okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterlik inançları cinsiyet, mesleki kıdem, yaş, eğitim durumu ve okul türü değişkenlerine göre farklılık göstermeyip, sadece okul sektörü değişkenine göre anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri ile öz yeterlik inançları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmada ortaya çıkan sonuçlara göre okul öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri ile öz yeterlik inançlarının yüksek düzeyde çıkması ve aynı zamanda bu iki kavram arasında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to examine the relationship between the reflective thinking tendencies and self-efficacy beliefs of preschool teachers. For this purpose, it has been examined whether the reflective thinking tendencies and self-efficacy beliefs of preschool teachers differ according to gender, school type, professional seniority, age, educational status and school sector variables. Method: This research was carried out by using a relational screening model. The universe of the research consists of pre-school teachers who work in Iğdır in the 2018-2019 academic year. In the study, the whole of the universe was tried to be reached by not sampling. The data of the study was obtained by using the scale of“Teacher Reflective Thinking Disposition for Teacher and Teacher Candidates”created by Semerci (2007) ,“Self-efficacy Beliefs of Preschool Teachers”by Teper and Demir (2012). Descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H and Spearman Rank correlation tests were used to analyze the data. Findings: Reflective thinking tendencies and self-efficacy beliefs of preschool teachers were determined at high level in the study. There was no significant difference in the reflective thinking tendencies of pre-school teachers according to gender, type of school, professional seniority, school sector, age and educational status. On the other hand, the self-efficacy beliefs of pre-school teachers did not differ according to gender, professional seniority, age, educational status and school type variables, but a significant difference was obtained according to the school sector variable. In addition, a moderate positive correlation was found between the reflective thinking tendencies of pre-school teachers and self-efficacy beliefs. Results: According to the results of the study, it was determined that the reflective thinking tendencies of preschool teachers and self-efficacy beliefs were at a high level as well as a positive relationship between these two concepts.