Avrupalılaşmanın 1999-2016 tarihleri arasında Türkiye'de gerçekleştirilen kamu yönetimi reformlarına etkisi
The impact of europeanisation on public administration reforms in Turkey: 1999-2016
  1. Tez No: 596508
  2. Yazar: ZAFER EVMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Avrupalılaşma, genel kabulle, bir ülkedeki retorik ve politikalara dair işleyişin, AB perspektifinde adeta yeniden inşası olarak adlandırılabilir. Bir aday ülke olarak Türkiye, Avrupalılaşma sürecinde yönetsel reform çabalarını da önceliğine almış bulunmaktadır. Tezde Avrupalılaşmanın Türkiye'deki kamu yönetiminin reformlarına etkisi nitel içerik analizi yöntemi yardımıyla irdelenmiştir. Bu kapsamda temel yönetsel reform yasal mevzuat tasarısı genel gerekçeleri ve komisyon raporları ile öteki ilgili dokümanlar bu analize dâhil edilmiştir. Tezde, Avrupalılaşmanın yönetsel reformlarda meşrulaştırıcı söylemde kullanımı ve 1999-2016 döneminde farklı Hükümetlere rağmen AB etkisinin yönetsel reformlardaki sürekliliğinin boyutları ve niteliği bu analiz bulgularına istinaden anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Europeanisation is generally recognized as the reconstruction of functioning of national rhetoric, structure and policies within the EU perspective. Turkey, as a candidate country, has prioritised the administrative reform efforts during its Europeanisation process. In this thesis, Europeanisation of the public administration of Turkey through reforms is analysed with the qualitative content analysis method. Within this framework, basic administration reforms, general justification of the draft of legal regulations, TBMM Commission reports and other related documents are included in the analysis. In the thesis, it is attempted to understand the use of a legitimizing discourse discussing Europeanisation; and the extent and characteristics of the EU influence in the administrative reforms despite the different governments between 1999 and 2016 with regards to the findings of the analysis.