Bor mineralinin gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansına ve besin kompozisyonuna etkileri
Effects of boron mi̇neral on growth performance and nutri̇ent composi̇ti̇on of rai̇nbow trout (Oncorhynchus mykiss
  1. Tez No: 596524
  2. Yazar: TUĞÇE TATIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada gökkuşağı alabalığı yemine %0,00, %0,01, %0,05, %0,10 ve %0,20 oranlarında borik asit ilave edilmiş ve 90 gün boyunca besleme yapılmıştır. Borik asitin gökkuşağı alabalığının büyüme parametreleri ve besinsel kompozisyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada büyüme parametreleri olarak canlı ağırlık kazancı (CAK), yem alım miktarı (YA), Yem çevrim oranı (YÇO), Protein etkinlik oranı (PEO), Spesifik büyüme oranı (SBO), Hayatta kalma oranı, Ekonomik dönüşüm oranı (ECR) ve Ekonomik yarar indeksi (EYI) üzerine etkileri araştırılmıştır. Besin içeriği olarak ise toplam ham protein, lipit, ham kül ve nem oranı hesaplanmıştır. Başlangıç ağırlığı 92,04± g olan gökkuşağı alabalığı araştırma sonunda sırasıyla 195,05±1.69 g, 202.69±1.94 g, 217.53±2.84 g, 195.25±2.18 g ve 181.20±1.89 g ağırlığa ulaşmıştır. En iyi büyüme performansı %0.05 borik asit ilave edilen grupta görülürken en düşük büyüme performansı %0.20 oranında borik asit ilave edilen grupta görülmüştür. Araştırmada en fazla yem tüketimi kontrol gurubunda görülürken en düşük yem tüketimi %0.20 oranında borik asit ilave edilen grupta ve en iyi yem çevrim oranı ise %0.05 bor ilave edilen grupta görülmüştür. Araştırmada balıkların protein oranları sırasıyla; 17.96±0,005, 18.16±0,008, 18.35±0,066, 18.26±0,098 ve 18.06±0,012 bulunmuştur. Balık etinin nem içerikleri sırasıyla; 77,7±0,051, 77,15±0,004, 76,25±0,03, 77,17±0,12 ve 77,52±0,020, yağ oranı 2,47±0,007, 2,81±0,043, 3,39±0,006, 2,59±0,054 ve 2,37±0,038 ve ham kül oranları; 1,60±0,007, 1,79±0,010, 1,90±0,007, 1,94±0,009 ve 2,023±0,001 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, boric acid was added to the rainbow trout diet at the rates of 0.00%, 0.01%, 0.05%, 0.10% and 0.20% and fed for 90 days. The effects of boric acid on rainbow trout growth parameters and nutritional composition were investigated. The growth parameters in the study were as follows: live weight gain (WG), feed intake amount, feed conversion ratio, protein activity ratio (PER), specific growth rate (SGR), survival rate, economic conversion rate (ECR) and economic profit index ( EPI) were investigated. The total crude protein, lipid, crude ash and moisture content were calculated as nutrient content. Rainbow trout with an initial weight of 92.04± g reached 195.05 ± 1.69 g, 202.69 ± 1.94 g, 217.53 ± 2.84 g, 195.25 ± 2.18 g and 181.20 ± 1.89 g respectively at the end of the research. The best growth performance was observed in the group supplemented with 0.05% boric acid while the lowest growth performance was observed in the group supplemented with boric acid at 0.20%. The highest feed intake was observed in the control group while the lowest feed consumption was observed in the group supplemented with boric acid by 0.20% and the feed conversion ratio of 0.05% in the group supplemented with boron. Protein ratios of fish in the study were; 17.96 ± 0.005%, 18.16 ± 0.008%, 18.35 ± 0.066%, 18.26 ± 0.098% and 18.06 ± 0.012%, respectively. The moisture contents of fish meat are; 77,7 ± 0,051%, 77,15 ± 0,004%, 76,25 ± 0,03%, 77,17 ± 0,12% and 77,52 ± 0,020%, fat ratio 2,47 ± 0,007%, 2,81 ± 0,043, 3, 39 ± 0,006%, 2,59 ± 0,054% and 2,37 ± 0,038%, and crude ash ratios; 1,60 ± 0,007%, 1,79 ± 0,010%, 1,90 ± 0,007%, 1,94 ± 0,009% and 2,023 ± 0,001%, respectively.