Biyometrik bir kimliklendirme yöntemi olarak retina görüntüleme teknolojisinin norduz koyunlarında değerlendirilmesi
Assessment of retinal recognition technology as a biometric identification method in norduz sheep
- Tez No: 596547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyometrik bir kimliklendirme yöntemi olan retina görüntüleme teknolojisinin Norduz koyunlarının kimliğini doğrulamada kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Bu amaçla ergin 60 baş koyunun her iki gözüne ait retina görüntüleri, retina tarama cihazı ile alınmıştır. Çalışma süresince elde edilen toplam 360 retina görüntüsü kimlik doğrulama amacıyla kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen retina görüntülerinin denetim zamanlarına göre eşleştirme skorları, sağ gözler için sırasıyla 75.46, 78.93 ve 79.97; sol gözler için sırasıyla 89.28, 89.10 ve 89.74 bulunmuştur. Eşleştirme skorlarına ilişkin korelasyonlarda, sağ ve sol gözlerin her ikisinde 1.-2. denetim ile 1.-3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the utility of retinal imaging technology, a biometric identification method, to verify the identity of Norduz sheep. For this purpose, retinal images of both eyes of 60 adult sheep were taken with retinal scanning device. A total of 360 retinal images obtained during the study were used for identification purposes. The matching scores of the retinal images obtained in the study according to the control times were 75.46, 78.93 and 79.97 for the right eyes; 89.28, 89.10 and 89.74 for the left eyes, respectively.