2008-2009 av sezonunda İstanbul boğazı ve Prens adaları balıkçılığının araştırılması
Study on Istanbul strait and Prince's island fisheries in 2008-2009 fishing season
  1. Tez No: 596548
  2. Yazar: YASİN TOKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOMRİS DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma İstanbul Boğazı ve Adalar balıkçılığının sosyoekonomik yapısı ve sürdürülebilir balıkçılık kavramının aydınlatılması için yapılmıştır. Nisan 2008- Mart 2009 yılları arasında sürdürülen anket çalışmaları kayıtlı balıkçı teknelerinin durumlarını ortaya koymuştur.Tekne sayıları, dönemin avcılık yapısı, balıkçıların sosyal ve kültürel durumlarıyla birlikte ekonomik yapılarının ortaya konması temel amaç olarak benimsenmiştir. Toplanan anket verileri Excel paket programı ile analiz edilmiş ve hesaplanmıştır. Avrupa yakasında balıkçılık yapan tekne sahibi sayısı 63, Anadolu yakasında 48 ve Adalar civarında ise yaklaşık 39 kişidir. Anket çalışmaları ve testlerin sonuçları bölgesel olarak balıkçıların sosyoekonomik yapılarının benzer olduğunu göstermiştir. Ekonomik yönden oldukça zor durumda olmaları ve sosyal güvence problemleri başı çeken sorunlarıdır. Bilinçsiz avcılığın önüne geçilmesi ve yetersiz denetim konusu ise balıkçıların fazlaca şikayet bildirdikleri önemli sorunlardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to clarify the socio-economic structure and sustainable fishing concept of the Bosphorus and Princes' Island. The surveys conducted between April 2008 and March 2009 revealed the status of registered fishing boats. The number of boats, the fishing structure of the period, the social and cultural conditions of the fishermen as well as the economic structure was adopted as the main purpose. The collected questionnaire data were analyzed and calculated with Spss program. The number of boat owners engaged in fishing on the European side is 63, 48 on the Anatolian side and around 39 on the Princes' Islands. The results of the surveys and tests showed that the socio-economic structures of the fishermen were similar in the region.They are in a difficult situation economically and social security problems are the leading problems. Preventing unconscious hunting and inadequate control are important problems that fishermen report too many complaints.