Publication trends of researchers in Turkey in web of science education and educational research subject field: A descriptive trend analysis
Web of science veri tabanı eğitim & eğitim bilimleri alanında Türkiye adresli yayınların trend analizi: Tanımlayıcı trend analiz çalışması
  1. Tez No: 596550
  2. Yazar: NURCAN TÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma kapsamında; ilk bibliyometrik veri tabanı olma özelliğine sahip ve yaygın olarak kullanılan Web of Science veritabanında 1968-2015 yılları arasında eğitim ve eğitim bilimleri alanında indekslenmiş olan yayınlar; türleri, yayınlandıkları dergiler, yazarların kurumları ve yazarların diğer yazarlar ile yaptıkları iş birlikleri yönünden 6.644'ü makale türünde olmak üzere 10.729 yayın bibliyometrik analiz metodu kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırmada Zancanaro, Todesco ve Ramos (2015) tarafından kullanılan metodun çalışmaya uygun şekilde düzenlenmiş hali kullanılmıştır. Araştırma metodu temel olarak iki aşamadan oluşmaktadır: (1) Veri toplama, filtreleme ve standardizasyon (2) Veri analizi ve sentezi Yapılan çalışma sonucunda uluslararası yayınların artmasına yönelik sağlanan teşviklerin ve yürütülen politikaların etkileri yıllara göre yayın dağılımları dikkate alındığında gözlenebilmektedir. Eğitim bilimleri alanında gerçekleştirilen çalışmaların % 50'sinin 15 üniversiteden kaynaklandığı ve yayın yapılan dergilerin çoğunluğunun etki değerlerinin 1,00'in altında olduğu görülmüştür. Ortak yazarlı yayınlar işbirliği yönünden incelendiğinde ise yayınların yaklaşık % 10'unda yabancı yazarlar ile çalışıldığı ve en çok Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya ile birlikte araştırma çalışmaları yürütüldüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research was to employ bibliometric analysis methods to understand the general trends of peer-reviewed educational articles indexed under the subject areas of“education and educational research”Web of Science bibliometric databases that is the first and well-known bibliometric databases, between 1968 and 2015. This study analyzed a total of 10,729 documents 6,644 of which were articles based on the journal of publication, author institutional affiliation, and co-author collaboration. The current research applied a modified version of the method used by Zancanaro, Todesco, and Ramos (2015). This method has two main steps: (1) Collecting, filtering, and data standardization (2) Data analysis and synthesis The results showed that when looking at the annual distribution of the published articles, incentive programs have been shown to be helpful as a means to improving the volume of articles. In summary, 50% of the articles originated from 15 universities v and the majority of published journals have an impact value below 1,00. Of the 10% articles were based on authors having collaborated with a researcher whose affiliate address is located outside of Turkey. The United States of America, the United Kingdom, and Germany were the countries most collaborated with by Turkish academics in their educational research.