Ayakta aksesuar naviküler kemik varlığının radyolojik olarak araştırılması
The investigation of present of the accessorynavicular bone in foot on radiographs
  1. Tez No: 596561
  2. Yazar: MEHMET EMİN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aksesuar naviküler kemik, ayağın en yaygın aksesuar kemiklerinden biridir ve hastalarda medial ayak ağrısı ile ilgili farklı teşhislerle ilişkilidir. Bu durumda lokalizasyonu ve mevcudiyetini bilmek faydalı olabilir. Çalışmamızın amacı toplumumuzda aksesuar naviküler kemiğin sıklığını ve dağılımını saptamaktır. Aksesuar naviküler kemik, 2017 Ağustos ayından 2019 Ocak ayına kadar çekilmiş olan 2246 (1230 kadın, 1016 erkek) kişinin ayak röntgenlerinde cinsiyetlerine göre ayrılarak retrospektif olarak incelendi. Varlığı, tipi, etkilenen taraf, semptomlar şeklinde kaydedildi. Grafiler sadece sağ ayak grafisi olanlar, sadece sol ayak grafisi olanlar ve bilateral ayak grafisi olanlar olarak gruplandırıldı. Bütün bireylerin (2246) %16'sında aksesuar naviküler kemik mevcuttu. Bununla birlikte, bilateral ayak grafili 602 kişide %24,4 oranında bulundu. Kadın hastalar erkeklerle karşılaştırıldığında daha fazla aksesuar naviküler kemiğe sahiptiler. Aksesuar naviküler kemik %17,7 oranında bilateral olarak saptandı. Tip sıklığında bilateral grafiler içerisinde kadınlarda; tip 1 %55,8, tip 2 %14,4, tip 3 %19,7, %10 oranında aynı kişide sağ ve sol ayakta farklı olan tip olarak bulundu. Erkeklerde tip sıklığı; tip 1 %13,9, tip 2 %19,4, tip 3 %47,3, %19,9 oranında aynı kişide sağ ve sol ayakta farklı olan tip olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The accessory navicular bone one of the most accessory ossicle of the foot and included in the differential diagnosis of medial foot pain in patients. In these situations, a knowledge of location, presentation may benefit. The aim of our study was to determine the prevalence and distribution of the accessory navicular in our population. Accessory navicular bones were retrospectively examined in 2246 ( 1230 women and 1016 men) patients feet radiographs grouped by gender from August 2017 to January 2019. Presence, type, affected side, symptoms were recorded. Graphies were classified as those with right foot grafies only, with left foot graphies only and those with bilateral foot graphies only. In 16% of all these individuals (2246), the accessory navicular was present. However in 24.4% of bilateral foot radiographs of 602 patients was found. The female patients were more likely to have accessory navicular bone compared with male patient. Accessory navicular bones were detected in 17.7% as bilateral. In bilateral graphies the type incidence was found 55.8% for type 1, 14.4% for type 2, 19.7% for type 3, 10% for different type in right feet and left feet in women. The type incidence was found 13.9% for type 1, 19.4% for type 2, 47.3% for type 3, 19.4% for different type in right feet and left feet in men.