The evaluation of shoulder joint and core stability among water polo players
Su topu oyuncularında omuz eklemi ve kor stabilitenin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 596560
  2. Yazar: ASLI YERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ŞAYLI, PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı; sutopu oynayanlar ile oynamayanların omuz ve kor (lumbopelvik) stabilizasyon parametrelerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya sutopu oynayan (43E; 16.30±3.42 yıl) ve sutopu oynamayan (39E; 15.71±3.30 yıl) toplam 82 gönüllü dahil edildi. Her iki grup demografik özellikleri itibariyle istatiksel olarak karşılastırılabilir durumdaydı. Çalışmada olguların omuz esneklik ve kuvvet parametreleri (pektoral kasların esnekliği, arka kapsül esnekliği, iç ve dış rotasyon eklem hareket açıklığı, rotator kas kuvveti ve skapula pozisyonu) ve kor dayanıklılığı ve stabilizasyonu (gövde dayanıklılık ve lumbopelvik stabilite) değerlendirildi. Omuzun iç ve dış rotasyon eklem hareket açıklığının ve omuz arka kapsül esnekliğinin belirlenmesinde gonyometre kullanıldı. Pektoralis minör kasının esnekliği metrik veri olarak kaydedildi ve omuz ekleminin rotator kas kuvveti miyometre ile değerlendirildi. Gövde kaslarının dayanıklılığının belirlenmesinde McGill Gövde Dayanıklılık Testi kullanıldı. Sahrmann Core Stabilite Testi ile kor (lumbopelvik) stabilite seviyeleri değerlendirildi. Yapılan istatiksel analizlere göre, sutopçularda pektoralis minor ve omuz arka kapsül ölçüm değerleri (sağ/sol) istatiksel olarak anlamlı derecede daha düşük yani kısa ve gergin olarak bulundu (p < 0.05). Sutopu oynayan grupta omuz ekleminin internal rotasyon eklem hareket açıklığı değerleri diğer gruba kıyasla daha limitli iken, dış rotasyon eklem hareket açıklığı değerleri daha fazlaydı ve her iki değer sonuçları istatiksel olarak anlamlı düzeydeydi (p < 0.05). Benzer şekilde, omuz iç ve dış rotasyon kuvvet değerleri (sağ/sol) sutopçularda daha yüksekti (p < 0.05). Ayrıca, sutopçularda gövde kas endurans (fleksör, ekstansör ve lateral) ve kor stabilite değerleri anlamlı şekilde yüksek bulundu (p < 0.05). Bu çalışma, sutopu oynayan grubun omuz eklem ve kor (gövde) parametrelerinin sutopu oynamayan bireylere göre farklı olduğunu ortaya koydu ve çalışmamızdaki farklılıklar omuz yaralanmaları açısından risk faktörleri olarak düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare shoulder and core (lumbopelvic) parameters of water polo players (WPG) and non-Water Polo Group (N-WPG). The study included 82 male participants (43WPG /39N-WPG) with a mean age of (16.30±3.42 years) and (15.71±3.30 years) respectively. Both groups were statistically comparable in means of demographic features. Subjects' shoulder flexibility and strength parameters (flexibility of pectoral muscles, posterior capsule flexibility, internal and external rotation (IR/ER) joint ranges, rotator muscle strength, scapular position), core (trunk) endurance and stabilization (trunk endurance and lumbopelvic stability) were evaluated and compared. Goniometer was used to measure ranges of shoulder rotations and posterior shoulder capsule flexibility. The flexibility of the pectoralis minor muscle was recorded as metric data and the rotator muscle strength was evaluated by myometer. McGill Trunk Muscle Endurance Test was preferred to assess the endurance of the trunk muscles and the core (lumbopelvic) stability levels were evaluated by Sahrmann Core Stability Test.