Kur'an'da mutluluk kavramı ve eğitimi
The concept of happiness and i̇ts education in the Quran
  1. Tez No: 596584
  2. Yazar: HANDAN YALVAÇ ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
İlk Çağ'dan günümüze düşünce sistemlerinin, kadim inançların ve ilahi vahiylerin önceledikleri konulardan biri olan mutluluk, her bireyin ulaşmayı arzuladığı bir duygu olması nedeniyle her çağda gündemini korumaktadır. Tarihsel süreçte yaşanan her türlü değişim ve dönüşüm mutluluk duygusuna yüklenen anlamları etkilemekte, her çağ sahip olduğu bakış açısına göre mutluluk tecrübesini yaşamaktadır. İlk Çağ'da Tanrıların hediyesi veya şans olarak görülen, Ortaçağ'da teolojinin belirlediği alan içerisinde yaşanılacağı kabul edilen mutluluk, modern dönemde sınırlarını bireyin tayin ettiği bir durum olarak yaşanmaktadır. Modern anlayışa göre mutluluk, bireyin arzu ve isteklerinin tatmin edilmesi tasavvuruyla şekillenmektedir. Kur'an bireye yaratılışına uygun, mutlak bir mutluluk tasavvuru inşa etmektedir. Bu çalışma Kur'an'ın sunduğu bakış açısının bireyi mutlu edeceği varsayımı üzerine kurulmuştur. Dört bölümden meydana gelen çalışmanın birinci bölümünde mutluluğun kavramsal çerçevesi, ikinci bölümünde tarihsel süreçte mutluluk ve tasnifi, üçüncü bölümde biyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak işleyişi anlatılmaktadır. Son bölümde Kur'an'da mutluluğun tasnifi, eğitimi ve yönetimi konuları değerlendirilmekte, Kur'an'a göre bu duygunun tasavvurda nasıl inşa edileceği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
From the First Age up to now, happiness, which is one of the priorities of thought systems, ancient beliefs and divine revelations,maintains its agenda in every age as it is a feeling that every individual desires to reach. All kinds of changes and transformations experienced in the historical process affect the meanings attributed to the sense of happiness, and each age experiences happiness according to its own perspective. Happiness, which was seen as a gift or chance of the Gods in the First Age and accepted to be experienced within the field determined by theology in the Middle Ages, is experienced as an emotion determined by the individual in the modern era. According to modern understanding, happiness is shaped by the idea of ​​satisfying the desires and desires of the individual. The Qur'an builds the imagination of absolute happiness, which is appropriate for the creation of the individual. The first part of the study, which consists of four chapters in total, describes the conceptual framework of happiness, the second part discusses happiness in terms of the classification of it in the historical process, and the in third part, the biological, psychological and sociological functioning of happiness is discussed. The last part of the study examines the issues of classification, education, and management of happiness in the Qur'an and points out how to build this feeling in imagination according to the Qur'an.