Keratokonus hastalarında dekstransız riboflavin ve 7.2 cm2/J enerji ile yapılan devamlı ve aralıklı hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of results between continuous and pulse accelerated corneal collagene cross-linking therapy in patients with keratoconus treated by using dextran-free ribofavin plus 7.2 cm2 / J energy
- Tez No: 596649
- Danışmanlar: DOÇ. ERTUĞRUL CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Keratokonus Hastalarında Dekstransız Riboflavin ve 7.2 cm2/J Enerji İle Yapılan Devamlı ve Aralıklı Hızlandırılmış Korneal Kollajen Çapraz Bağlama Tedavisinin Sonuçlarının Karşılaştırılması Amaç: Keratokonus hastalarında dekstransız riboflavin ve 7.2 cm2/j enerji ile yapılan devamlı ve aralıklı hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama (HKKÇB) tedavisinin 6 aylık sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda progresif keratokonusu olan 47 hastanın 56 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Hastalara dekstransız riboflavin (%1,1 hidroksipropil metil selüloz içeren) ve toplam 7.2 j enerji dozunda HKKÇB uygulandı. Çalışmaya alınan hastalar, aralıklı HKKÇB tedavisi (15mW/cm2 ve 16 dk ,1,5 sn açık 1,5 sn kapalı) (grup 1) ve devamlı HKKÇB (12mW/cm2 ve 10 dk) (grup 2) olarak iki alt gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan hastaların preoperatif (preop) ve postoperatif (postop) birinci ay, üçüncü ay ve altıncı ayda otorefraktometre ile sferik (SF), silindirik (SL) ve sferik eşdeğer (SE), logmar ile düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), Pentacam HR cihazı ile düz keratometrik değer (K1), dik keratometrik değer (K2), ortalama keratometrik değer (Km), en dik kertometrik değer (Kmaks), ön K1, ön K2, ön Km, arka K1, arka K2, arka Km, keratokonus indeksi (KI), merkezi keratokonus indeksi (CKI), yüzey varyans indeksi (ISV), vertikal asimetri indeksi (IVA), yükseklik asimetri indeksi (IHA), yükseklik desantralizasyon indeksi (IHD), minimum yarıçap değerleri (Rmin), korneal volüm, ön kamara volüm, santral kornea kalınlığı (SKK) ve en ince kornea kalınlığı (EİKK) ölçüldü. Tomey EM-3000 speküler mikroskopi cihazı ile endotel sayısı değerlendirildi. Birinci ayda Heidelberg Engineering Spectralis HRA OCT cihazı demarkasyon hattı ölçüldü. Tüm değerler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 22,17 ± 3,4 (18-35) yıl idi. Hastaların 17'si (%36,18) kadın, 30'i (%63,82) erkekti. 47 hastanın 56 gözü çalışmaya alındı. 35 göze grup 1, 21 göze grup 2 tedavi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Results Between Continuous and Pulse Accelerated Corneal Collagene Cross-Linking Therapy in Patients with Keratoconus treated by using Dextran-Free Ribofavin plus 7.2 Cm2 / J Energy Objective: To evaluate the 6-month results of continuous and pulse accelerated corneal collagen cross-linking (A-CXL) with dextran-free riboflavin plus 7.2 cm2 / j energy in patients with keratoconus. Materials and Methods: 56 eyes of 47 patients with progressive keratoconus were prospectively evaluated in Ondokuz Mayıs University School of Medicine, Department of Ophthalmology. Patients were treated with a total dose of 7.2 energy A-CXL by using dextran-free riboflavin (containing 1.1% hydroxypropylmethylcellulose). The patients included in the study were divided into two subgroups; pulse A-CXL treatment group (15mW / cm2 and 16 min, 1.5 secopen 1.5 secclosed) (group 1) and continuous A-CXLtreatment group (12mW / cm2 and 10 min) (group 2). Spherical (SF), cylindrical (SL), spherical equivalent (SE), uncorrected visual acuity with logmar (UVA), best corrected visual acuity with logmar (BCVA), flat keratometric value (K1), steep keratometric value (K2), mean keratometric value (Km), steepest keratometric value (Kmax), anterior K1, anterior K2, anterior Km, posterior K1, posterior K2 , posterior Km, keratoconus index (KI), central keratoconus index (CKI), surface variance index (ISV), vertical asymmetry index (IVA), elevation asymmetry index (IHA), height decentralization index (IHD), minimum radius values (Rmin), corneal volume, anterior chamber volume (ACV), central corneal thickness (CCT) and thinner corneal thickness (TCT) were measured at baseline and 1, 3 and 6 months after treatment. Endothelial counts assessed by Tomey EM-3000 specular microscopy. The demarcation line (DL) was measured by Heidelberg Engineering Spectralis HRA OCT at the end of the first month. All values were compared between the groups. Results: The mean age of the patients was 22.17 ± 3.4 (18-35) years. Seventeen (36.18%) of the patients were female, and 30 (63.82%) were male. Thirty-five eyes received pulse treatment, and 21 eyes received continuous treatment. Baseline values and the results of A-CXL treatment at six month were compared in all patients.