Keratokonus hastalarında gangliyon hücre ve retina sinir lifi tabakaları kalınlıklarının değerlendirilmesi
Evaluate the ganglion cell and retina nerve layer thickness in keratoconus patients
  1. Tez No: 316743
  2. Yazar: GÖZDE ORMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PENPE GÜL FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Keratokonuslu hastalarda gangliyon hücre ve retina sinir lifi kalınlıklarını degerlendirmek. Hasta-Metod: Keratokonus tespit edilen 52 hastanın (21 kadın, 31 erkek) 52 gözü ile,görme muayenesi normal olan 50 hastanın (25 kadın, 25 erkek) 50 gözü dahil edildi. Hastalara tam bir göz muayenesi yapıldı. En iyi düzeltilmis görme keskinligi (EDGK) logmar eseli ile alındı. A-scan ultrasonografi kullanılarak göz ön-arka uzunlugu ölçüldü. Nidek, RS- 3000 OCT/SLO system OKT cihazının glokom kombo protokülü uygulandı. Keratokonus grubu keratometri degerlerine göre 3 gruba ayrıldı. Keratometri degeri 52 D grup 3 ve grup 4 ise kontrol grubu idi. Keratokonus ve normal grup karsılastırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanıldı, 4 grubu karsılastırmak için tek yönlü varyans, çoklu karsılastırmalar için Tukey testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the ganglion cell complex and retina nerve layer thickness in keratoconus patients. Methods: 52 eyes of 52 keratoconus patients (21 female, 31 male) and 50 eyes of 50 normal patients (25 female, 25 male) were evaluated with complete eye examination. Best corrected visual acuity (BCVA) with LogMAR chart was measured. Anterior-posterior length wasmeasured by A-scan ultrasonography. Glaucoma combo protocol of Nidek, RS-3000 OCT / SLO system was applied. Keratoconus group were divided into 3 groups according to keratometric values. Keratometry value in group 1 is 52 D and group 4 was the control group. Kruskal-Wallis test was used for comparison of keratoconus and normal groups, for the four groups the one-way variance was used and finally Tukey test for multiple comparisons.