Yaşlı bireylerde su tüketim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of water consumption characteristics of elderly individuals
  1. Tez No: 596656
  2. Yazar: ESMA ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, yaşlı bireylerde su tüketim miktarının yeterliliğini ve su tüketim özelliklerini belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu ili Mudurnu ilçe merkezinde yer alan Mudurnu Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi evrendeki birey sayısının bilindiği durumda kullanılan formül ile belirlenmiştir ve araştırma Mudurnu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 221 yaşlı bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri yaşlı bireylerin genel özellikleri ve su tüketim özelliklerini belirleyen anket formu ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler; yüzde, ortalama, standart sapma ile özetlenmiştir. Yeterli su tüketim miktarı ile bireylerin tanımlayıcı özellikleri, sağlık sorunları, su tüketim özellikleri ve diğer faktörleri ilişkilendirmede çok gözlü Pearson ki-kare testi, Yates düzeltmeli ki-kare testi, Fisher Exact testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, araştırma grubunun yaş ortalaması 72,5±6,2 yıl; ortalama beden kitle indeks değeri 29,3±5,2 kg/m2; ortalama kronik hastalık sayısı 1,7±1,3; su tüketim oranı ortalama 4,0±2,1 bardak/gün; yetersiz su tüketim (n:201) oranı ortalama 705,4±294,0 mL/gün; yeterli su tüketim (n:20) oranı ise ortalama 1750,0±158,9 mL/gün olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin tanımlayıcı özellikleri, su içtikleri bardak türü, en fazla su tükettikleri zaman, tüketilen suyun kaynağı, gece su tüketme özellikleriyle yeterli su tüketim miktarının dağılımı arasında anlamlı düzeyde fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine the adequacy of the amount of water consumption and the characteristics of water consumption in elderly individuals at risk for dehydration. The population of the research consists of individuals aged 65 years and over who are registered to Mudurnu Family Health Center located in Mudurnu district center of Bolu province. The sample of the study was determined with the formula used when the number of individuals in the universe is known and the study was conducted with the participation of 221 elderly individuals registered to Mudurnu Family Health Center in Bolu. The research data were collected with a questionnaire determining the general characteristics and water consumption characteristics of elderly individuals by face to face interview method by the researcher. Data were expressed as percentage, mean, standard deviation. Multivariate pearson chi-square test, Yates corrected chi-square test and Fisher Exact test were used to correlate the adequate water consumption of individuals and descriptive characteristics including health problems, water consumption characteristics and other factors. As a result of the study, the mean age of the research group was 72.5 ± 6.2 years; mean body mass index value was 29.3 ± 5.2 kg / m2; the mean number of chronic diseases was 1.7 ± 1.3; the insufficient water consumption of the research group (n=201) was 705.4±294.0 mL/day; sufficient water consumption (n=20) was 1750.0±158.9 mL/day. There was no significant difference between the descriptive characteristics of the participants, the type of cup they drank, when they consumed the most water, the source of water consumed, the characteristics of night water consumption and the distribution of sufficient water consumption (p> 0.05).