Bel fıtığı ameliyatı sonrası pedometre destekli yürüyüş ve tele izlemin ağrı, engellilik düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of pedometer supported walking and telemonitoring after disc hernia surgery on pain, disability levels, and quality of life
  1. Tez No: 596661
  2. Yazar: KADRİYE ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı bel fıtığı ameliyatı sonrası pedometre destekli yürüyüş ve tele izlemin ağrı, engellilik düzeyi ve yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırma Mart 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin beyin cerrahi kliniğinde yapıldı. Örnekleme basit rastgele yöntemiyle belirlenen ve araştırma kriterlerine uyan 80 hasta (40 deney, 40 kontrol) alındı. Çalışma sürecinde 13 hastada çıkarılma kriterleri oluştuğu için çalışma 67 (33 deney, 34 kontrol) hastayla tamamlandı. Veriler hasta tanıtım formu, McGill Ağrı ölçeği, Oswetry Engellilik ölçeği ve SF- 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Deney grubunun günlük adım sayısı, yürüme mesafesi ve yürüme süresine ilişkin veriler araştırmacı tarafından oluşturulan yürüme çizelgesi ile elde edildi. Veriler, ameliyattan bir gün önce, ameliyattan sonra 3, 7, 11 ve 15. haftalarda yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde ki kare testi, eşleştirilmiş gruplar için t testi, bağımsız gruplar için t testi, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Ameliyattan 7. ve 11. haftanın sonunda grupların ağrı düzeyleri, 11 ve 15.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to determine the effect of pedometer-supported walking and tele monitoring after the herniated disk surgery on pain, disability levels and quality of life Material and Method: The study which was designed as a randomized controlled experimental design was conducted in the neurosurgery department of a university hospital between March 2018 and January 2019. 80 patients (40 experimental, 40 control) were taken as samples who were determined with simple random sampling and comply with the study criteria in order to increase the reliability of the study. Since 13 patients possessed exclusion criteria, the study was completed with 67 patients (33 experimental, 34 control). The data was collected with patient description form, McGill Pain questionnaire, Oswestry Disability index and SF-36 Quality of Life Questionnaire. The data of the number of steps, walking distance and walking duration of the experimental group was obtained with walking chart developed by the researcher. The data was collected one day after the surgery and after the 3rd, 7th, 11th and 15th weeks of the surgery with face-to-face interview method. In the evaluation of the data, Chi-square test, t-test for paired groups, t-test for independent groups and Pearson correlation coefficient were used.