2000-2019 yılları arasında Türkiye'de yerel siyaset-kent yoksulluğu ilişkisinde sosyal belediyecilik
Social municipality in the relationship of between local politics and urban poverty in Turkey between 2000-2019
  1. Tez No: 596662
  2. Yazar: SEYİT ÖMER ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN FAHRİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de sosyal belediyeciliğin yeri yerel siyaset-kent yoksulluğu ilişkisi temelinde ele alınmaktadır. Sosyal belediyeciliğin bu ilişkideki yerini anlamak adına yerel siyaset kavramı ve tarihsel süreçteki yasal mevzuatı incelenmiştir. Türkiye'de 2000 sonrası yerel siyasetin yerel demokrasi kavramının bileşenleri dikkate alınarak yapılan yasa çalışmaları üzerinden nasıl bir değişime uğradığı ele alınmıştır. Yoksulluk kavramı irdelenmiş, 2000 sonrası Türkiye'de yoksulluğun mevcut durumu istatistik verileri kullanılarak ortaya konulmuştur. Kent yoksulluğu kavramı ayrıca ele alınmış ve kent yoksulluğunu anlayabilmek noktasında kritik öneme sahip neo liberal kentleşme ve kentsel dönüşüm uygulamaları literatür çalışmaları üzerinden değerlendirilmiştir. Sosyal belediyecilik kavramının teorik çerçevesi ve uygulama alanları 2000 sonrası yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmiştir. Sosyal belediyecilik yaklaşımının hem kent yoksulluğu hem de yerel siyaset ile olan ilişkisi ayrı başlıklar altında, yapılan bilimsel çalışmalar göz önüne alınarak ortaya konmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada sosyal belediyeciliğin kent yoksulluğu-yerel siyaset ilişkisinde çözüm aracı mı yoksa problem kaynağı mı olduğu sorusuna cevap bulmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the location of social municipality in Turkey are dealt with on the basis of the relationship in local politics-urban poverty. In order to understand the place of social municipality in this relationship, the concept of local politics and its legal legislation in the historical process have been examined. After 2000, the work carried out in Turkey laws considering the components of the concept of local democracy, local politics are discussed how undergo a change. The concept of poverty is examined, After 2000, the poverty situation in Turkey has been demonstrated using the existing statistical data. The concept of urban poverty has also been handled and neoliberal urbanization and urban transformation applications, which are critical to understanding urban poverty, have been evaluated through literature studies. The theoretical framework and application areas of the concept of social municipality were examined within the framework of the post-2000 legislative provisions. The relation of social municipality approach with both urban poverty and local politics has been put forward under separate headings by considering scientific studies. As a result, in this study, it has been tried to find out whether social municipality is a solution or a source of problem in the relationship between urban poverty and local politics and solutions are presented.