Aile içi şiddet mağduru annelerin kapsayıcı işlevleri ile çocukların depresif semptomları ve saldırgan davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between containing function of mother's who are the victims of domestic violence and children's depressive symptoms and aggressive behavior
- Tez No: 596671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ZABCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, aile içi şiddet mağduru annelerin kapsayıcılık işlevleri ile çocukların depresif semptomları ve saldırganlık davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Kadın Danışma Merkezi'ne başvuru yapan ve Kadın Konuk Evi'nde kalan şiddet mağduru 38 anne ile 3-6 yaş arası 38 çocuk katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kadına Yönelik Şiddeti Derecelendirme Ölçeği (KYŞDÖ), Ebeveyn-Çocuk Kapsayıcı İşlev Ölçeği (KİO), Çocuk Depresif Semptom Ölçeği (ÇDSÖ), Rorschach Testi, araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Psikanalitik Yönelimli Ön Görüşme Formu kullanılmıştır. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcı sayısı nedeniyle non-parametrik analizler uygulanmıştır. Annelerin kapsayıcılık işlevleri, çocukların depresif semptomları ve Rorschach testi arasındaki ilişkilerin değerlendirilebilmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Spearman Sıra Farkları Korelasyon analizi sonuçlarına göre aralarında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Rorschach testinden elde edilen nicel veriler Rorschach çocuk normları ile karşılaştırılmış, nitel veriler ise içerik analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between the inclusive functions of mothers who were victims of domestic violence and depressive symptoms and aggression behaviors of children. The sample of the study consists of 38 mothers who are victims of violence in the Women's Guest House and 38 children between the ages of 3-6 and who applied to the Women's Counseling Center. Data collection tools were the Severity Rating Scale for Women, the Parent-Child Inclusive Function Scale, the Children's Depressive Symptom Scale, the Rorschach Test, the Demographic Information Form prepared by the researcher, and the Semi-Structured Psychoanalytic Oriented Interview Form. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0. Non-parametric analyzes were performed due to the number of participants. The association between mothers inclusion functions, children's depressive syptoms and the findings of Rorschach test were tested by correlational analysis. According to the results of the Spearman Rank Differences Correlation analysis, significant relationships were found between them. The findings of the research were discussed in the context of the related literature. The quantitative data obtained from the Rorschach test were compared with the Rorschach Child Norms, and the qualitative data were evaluated by content analysis.