Böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda BKV DNA' nın araştırılması ve sonuçların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Investigation of BKV DNA in renal transplant patients and to retrospective evaluation of results
  1. Tez No: 596713
  2. Yazar: NURAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
BKV toplumlarda yaygın olarak bulunan ve latent enfeksiyon oluşturan DNA viruslarıdır. Dünyadaki erişkin popülasyonunda BKV seroprevalansının %90'a kadar ulaşabildiği görülmektedir. Primer enfeksiyondan sonra virus ürogenital sistemde latent olarak kalabilmektedir. Böbrek transplantasyonu olmuş hastalarda, BKV'nun neden olduğu primer enfeksiyonlar ve reaktivasyonlar, hastaların yaklaşık %10'unu etkilemekte ve önlem alınmadığı taktirde bu hastaların yarısından fazlası BKV nefropatisi (BKVN) nedeniyle böbreklerini kaybetmektedir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Transplantasyon Polikliniğinde böbrek transplantasyonu yapılmış 61 hastadan alınan kan ve idrar örneklerinde Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PZR) yöntemi ile BKV-DNA viral yükü kantitatif olarak incelenmiştir. BKV DNA viral yükü belirlenirken BKV DNA izolasyonu için QIAGEN EZ1 VİRUS MİNİ KİT V2 (Almanya) kiti, RT-PZR çalışması için Artus BK Virus QS-RGQ kit 24, V1 (Almanya) kiti kullanılmıştır. Araştırmaya katılan toplam 61 hastanın % 54,1'i (33 kişi) erkek; % 45,9' u (28 kişi) kadındır. BKV DNA pozitif idrar ve kan örnekleri incelendiğinde cinsiyet ile bağlantılı anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak BKV DNA idrar örnekleri sonuçları ile yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. BKV DNA pozitif kan ve idrar örneklerine ait ortalama kantitatif değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 61 hastanın 1 tanesinde BK'ya bağlı nefropati görülürken 1 hastada ise BK'ya bağlı olmayan nefropati görülmüştür. Böbrek transplantasyonu sonrası immünsüpresif tedavinin uzun süreler uygulanması ve BKV DNA pozitifliğinin saptanması BKVN açısından risk taşımaktadır. Bu nedenle transplantasyon sonrası idrar ve kan örneklerinde BKV DNA kantitatif viral yük takibinin rutin olarak yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
BKV are DNA viruses that are commonly found in societies and cause latent infection. In adult populations around the world, it is seen that BKV seroprevalence can reach up to 90%. After primary infection, the virus can remain latent in the urogenital system. In patients with renal transplantation, primary infections and reactivations caused by BKV affect about 10% of patients, and if no precautions are taken, more than half of these patients lose their kidneys due to BKV nephropathy (BKVN). BKV-DNA viral load was quantitatively examined by RT-PCR method in blood and urine samples taken from 61 patients who underwent kidney transplantation at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine transplantation clinic. BKV DNA viral load was determined and Qiagen EZ1 VIRUS Mini KIT V2 (Germany) kit was used for BKV DNA isolation, Artus BK Virus QS-RGQ kit 24, V1 (Germany) kit was used for RT-PCR. Of a total of 61 patients surveyed, 54.1% (33 people) were male and 45.9% (28 people) were femal. When BKV DNA positive urine and blood samples were examined, there was no significant relationship associated with gender. However, a significant relationship was observed between BKV DNA urine samples results and age. No significant correlation was found between the mean quantitative values of BKV DNA positive blood and urine samples. 1 out of 61 patients showed BK-related nephropathy, while 1 patient had non-BK-related nephropathy. Long-term administration of immunosuppressive therapy after kidney transplantation and detection of BKV DNA positivity is at risk for BKVN. Therefore, we think that after transplantation, BKV DNA quantitative viral load follow-up should be performed routinely in urine and blood samples.