Yaşayan organizma üzerinde patentin biyotıp etiği ve hukuku açısından incelenmesi
Examining patents on living organisms regarding biomedical ethics and law perspectives
  1. Tez No: 596712
  2. Yazar: YILDIZ TUĞÇE ERDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Hukuk, Biotechnology, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, yaşayan organizma üzerinde verilen patentlerin biyotıp etiği ve hukuku açısından görünümü incelenmektedir. Çalışmamızda, mülkiyet, fikri mülkiyet ve patent gibi temel kavramlar açıklanarak hukuki temel oluşturulmakta, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği Patent Ofislerinde yaşayan organizmaya dair verilen patentler ayrıntılarıyla ele alınmaktadır. Bu patentlerin neredeyse hepsi insan geni üzerindeki müdahaleler ile elde edilen buluşlara verilmiştir. Bunların hem kanuni alt yapısı hem de mahkeme kararları karşıştırılarak aralarındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Çalışmanın son kısmında biyotıp etiği kavramı ve gen üzerindeki patente ilişkin tartışmalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines patenting on living organisms regarding biomedicine ethics and law perspectives. In this paper; essential terms such as property, intellectual property and patent are explained for developing legal ground. Also patents granted by United States of America and European Union Patent Offices are examined in detail. Almost all mentioned patents have been granted for inventions which have been obtained via gene editing on human gene. Court decisions and legal materials are discussed for revealing similarities and differences. In the last part of this thesis, biomedicine ethics and discussions on gene patent are stated.