Böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda idrarda BK virüs kantitasyonunun önemi ve klinik ile ilişkisi
The importance of BK virus quantitation in urinary samples of renal transplantation patients and relationship with clinic
  1. Tez No: 604872
  2. Yazar: SELİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada BK virüsün böbrek nakli hastalarında, kantitasyonunun klinik ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda Ocak 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Araştırma Hastanesi Pediatrik Nefroloji ve Erişkin Nefroloji kliniklerinden, böbrek transplantasyonu yapılmış 41 hastanın BK virüs kantitasyonu verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastaların idrar örnekleri, Real-Time PCR yöntemiyle artus BK Virus RG PCR (Qiagen, Hilden, Almanya) ticari kiti kullanılarak çalışılmıştır. Çalışma grubuna dahil edilen tüm hastalar böbrek transplantasyonu sonrası idrar örneklerinde BK viral yükü tespit edilmiş olan hastalardır. Çalışmamızda BK virüs kantitasyonu incelenen 41 hastadan 2'sinde, idrar örneklerinde yüksek miktarda BKV saptandığı için kan örneklerinden de BKV araştırıldığı görülmüştür. Araştırmanın sonunda her iki hastanın da kan örneklerinde BKV saptanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 41 hastadan 5'inde (%12,2) BK virüs nefropatisi gelişimi saptanmıştır. Bu hastaların 2'si kan örneklerinde BK virüs tespit edilen hastalardır. BK virüs nefropatisi görülen hastaların tamamı erkek hastadır. Çalışmamızda BK virüs nefropatisi gelişimi erkek cinsiyette anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship of clinical quantitative analysis of BK virus in kidney transplant patients. In this study, we retrospectively analyzed BK virus quantitation data of 41 patients who underwent renal transplantation from Gazi University Research Hospital Pediatric Nephrology and Adult Nephrology clinics between January 2018 and January 2019. Urine samples of the patients were studied by real-time PCR using the artus BK Virus RG PCR Kit (Qiagen, Hilden, Germany) commercial kit. All patients included in the study group were patients with BK viral load detected in urine samples after kidney transplantation. In our study, BK viral load was investigated in blood samples in 2 of 41 patients who measured the amount of BK virüs because their urine BK viral load was high levels. At the end of the study, BK viral load was determined in the blood samples of both patients. Of the 41 patients included in the study, 5 (12.2%) developed BK virus nephropathy. Two of these patients had BK virus detected in their blood samples. All patients with BK virus nephropathy were male. In our study, the development of BK virus nephropathy was significantly higher in male sex.