Güneş enerji santrallerinde depolanabilirlik ve enerji satış maliyeti
Storage and energy cost in solar power plants
- Tez No: 596739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ AKGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 10 MWh kurulu gücünde mevcut bir güneş enerji santrali için kurulacak 10 MWh kapasiteli bir enerji depolama sistemi ile primer frekans kontrol hizmeti amaçlanmıştır. Amaçlanan bu hizmet için uygun depolama sistemi seçilmiş maliyet ve ömür parametreleri yönünden irdelenmiştir. Santralin 2018 yılı gerçek üretimleri baz alınarak üretimin hem serbest piyasada ki kazancı hem de depoda primer frekans kontrolü için tutacağı enerjinin piyasadaki kazancı yıllık olarak hesaplanmış ve incelenmiştir. Çalışma sonucunda primer frekans kontrolü ile enerji piyasasında elde edilen kazanç 569797,05 dolar olarak bulunmuş, 10 MWh kapasiteli depolama maliyeti ise 3179218,03 dolar olarak hesap edilmiştir. Analizler sonucunda depolama sistemlerinin amortisman süreleri kabul edilebilir seviyelerde olsa da mevcut pillerin ömürlerinin uzun süreli olmaması bu tür bir yatırımın önüne geçebileceği varsayımında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, primary frequency control service was aimed with an energy storage system with a capacity of 10 MWh to be installed for an existing solar power plant with installed power of 10 MWh. The appropriate storage system for this intended service has been examined in terms of selected cost and life parameters. Based on the actual production of the plant in 2018, both the gain in the free market and the gain in the market of the energy that will hold for primary precance control in the warehouse were calculated and analyzed annually. As a result of the study,the gain in the energy market with primary frequency control was dolar 569797,05, while the storage cost of 10 MWh capacity was dolar 3179218,03. The analysis hypothesized that while the depreciation Times of storage systems were acceptable, the longevity of existing batteries could prevent this kind of investment.