Sınıf öğretmenlerinin değer öğretimine ilişkin görüşleri ve öğretim programına bağlılıklarının değerlendirilmesi
Bağ classroom teachers' views on value teaching and evaluation of their commitment to curriculum
  1. Tez No: 596743
  2. Yazar: SEMA KARADAĞ ÇAYDAŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin değer öğretimine ilişkin görüşleri ve öğretim programına bağlılıklarını değerlendirirerek aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Değer öğretimi sayesinde öğrencilerin karakterleri oluşmakta ve öğrenciler iyiye yönelmekte, empati kurabilmekte, yardımlaşmanın önemini kavramakta, farklılıklara saygı duyabilir hale gelmektedirler. Öğrencilere temel insani değerlerin kazandırılması ve resmi programla ülkemizdeki değerlerle ilgili farkındalığı artırmak amaçlanmaktadır. Günümüzde değer öğretimi, diğer derslerin konuları içerisinde verilmeye çalışılmaktadır. Bu durum etkili bir değerler eğitimi verilebilmesi için her şeyden önce rastlantısal olmayan, planlı bir eğitim anlayışına duyulan ihtiyacı ortaya çıkartmaktadır. Bu bağlamda değerler eğitimi, ders kitaplarında yer alan, kardeşlik, vatan sevgisi, nezaket, görgü kuralları, sabır, adil olma ve aile birliğine önem verme gibi olgulara yer vermektedir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Ele alınan çalışmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kars il merkezi ve merkez köylerindeki toplam 66 ilkokulda görev yapan 403 sınıf öğretmeni, çalışmanın örneklemini ise basit rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen 312 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, 312 sınıf öğretmenin görüşleri alınarak elde edilmiştir. Araştırmada ölçme araçları olarak, 5 maddeden oluşan“Kişisel Bilgi Formu”, Yaşaroğlu ve Manav (2015) tarafından geliştirilen 20 maddeden oluşan“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”ile Akbaş (2004) tarafından geliştirilen 19 maddeden oluşan“Değer Öğretiminde Kullanılan Etkinlikler”ve 17 maddeden oluşan“Değer Öğretimine İlişkin Görüşler”ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler yoluyla toplanan veriler, bilgisayar ortamında istatistik paket programı ile sınıf öğretmenlerinin verdiği cevaplar doğrultusunda cinsiyet, mesleki hizmet süresi, eğitim durumu, mezun olunan okul ve değer öğretimine yönelik eğitim alma durumu değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan verilerin istatistiki analiz türünün belirlenmesi amacıyla normallik testleri yapılmıştır. Veri setindeki değişkenler parametrik testlerin varsayım koşullarını sağladıkları için parametrik testler uygulanmasına karar verilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca puanlar arasında istatistiksel ilişkiyi ortaya koymak adına korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde; değer öğretiminde ailenin rolüne ilişkin görüşler ölçeğinde cinsiyet ve mesleki hizmet süresi değişkenleri açısından, değer öğretiminde okulda değerler ölçeğinde mesleki hizmet süresi değişkeni açısından anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Uygulanan korelasyon analizinde öğretim programına bağlılık ile değer öğretimi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this researcher is to evaluate the perspective of classroom teachers about value education and their adherence to the curriculum and to present the relationship between them. Children's characters are formed and improved through the value education, they empathize, appreciate the concept of cooperation and respect differences. It is aimed to provide basic humanitarian values to the students and to raise awareness about the values in our country with the official program. Today, value education is given within the subjects of other courses. This situation raises the need for an education approach not only coincidental, but also planned to provide an effective values education. In this regard, values education gives importance to brotherhood, patriotism, courtesy and etiquette, patience, fairness and unity of family in the textbooks. In this study, relational survey model which is a quantitative research method was used. The population of the study consists of 403 primary school teachers working in 66 primary schools in Kars city center and central villages in the 2018-2019 academic year, and the sample of the study is 312 classroom teachers determined by simple random sampling method. The data were obtained from 312 teachers. On this research, '' Personal Information Form'' 5 that consist of 5 items, '' Adherence to Curriculum Scale'' consisting of 20 items which was developed by Yaşaroğlu and Manav (2015), and ''Activities Used in Value Education'' composed of 19 items developed by Akbaş (2004) and 17 items“Views on Education”scale were used. The data collected through the scales were analyzed in terms of gender, professional term of service, education level, education level of alma mater and value of education knowledge in accordance with the answers given by the classroom teachers with the statistical package program on electronic environment. Normality tests were conducted to determine the statistics of the data collected and the type of analysis. Since the variables in the data set satisfy the hypothesis conditions of parametric tests, it was decided to apply parametric tests. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t test and one way ANOVA were used in the analysis of the data. In addition, correlation analysis was conducted to reveal the statistical relationship between the scores. When the findings of the research were examined; In the scale of values education in opinions regarding the role of the family, while there is a significant difference in terms of gender and duration of professional service, there is a significant difference in the scale of school affect in value education in term of professional service variable. In the correlation analysis, there was no significant relationship between adherence to curriculum and value education.