Sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitime ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of classroom teachers' concerning mainstreaming education
- Tez No: 596744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Özel eğitim genel eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Özel eğitim uygulamalarından kaynaştırma eğitiminin başarısında, görev ve sorumluluğu üstlenen öğretmenler önemli bir etkiye sahiptir. Özel eğitim, özel eğitime gereksinim duyan bireylerin, farklı eğitim programı ve metotlarla sosyalleşmeleri ve yeterlilikleri kazanmalarını ilke edinen bir anlayıştır. Bu anlayışta, bireylerin kendi ayakları üzerinde durmaları ve hayatlarını idame ettirmeleri esastır. Kaynaştırma eğitimi ise akranlarından anlamlı düzeyde farklılık gösteren özel gereksinimli bireylerin, yetersizliği olmayan akranlarıyla birlikte eğitim gördükleri ve etkileşim yoluyla beceri edinmelerini sağlayan, destek eğitim hizmetlerinin de sağlandığı bir özel eğitim uygulamasıdır. Kaynaştırma eğitimi uygulamalarında başarı ancak süreç içindeki aile, öğretmen, okul yönetimi, rehberlik servisi, normal gelişim gösteren öğrenci ve ailelerinin üzerlerine düşen sorumluğu üstlenmelerine bağlıdır. Kaynaştırma eğitiminin yalnızca öğretmen uygulamalarından ibaret olmadığı, bir ekip işi olduğunu unutmamak gerekir. Bu araştırmanın amacı, uygulayıcı sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin görüşlerini belirlemek ve daha etkili bir kaynaştırma eğitimi yürütülebilmesi için öneriler geliştirebilmektir. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kars ili Merkez ilçesindeki 18 resmi ilkokulda görevli 202 sınıf öğretmeninin katılımıyla yürütülmüştür. Bu sebeple betimsel nitelikte olan bu araştırmada amaca uygun olduğu düşünülen tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma bulguları alan yazın taraması ve ölçek uygulanması sonucu elde edilen veriler ışığında oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin görüşlerinde; cinsiyete, kıdem yılına, mezun olunan lisans düzeyi ve programa, kaynaştırma eğitimindeki deneyimlerine, okutulan sınıfın düzeyi ve sınıf mevcuduna, öğrencilerin yaşına sınıftaki kaynaştırma öğrencisinin engel türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunamazken, görev yapılan okulların imkânlarından BEP birimi, BEP planı hazırlama, destek eğitim odası, sınıf içi yardım ve özel eğitim danışmanlığı değişkenlerine göre ölçeğin bazı boyutlarında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Araştırma, ilkokullarda görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin görüşleri doğrultusunda, kaynaştırma eğitimine yönelik olumlu ve olumsuz durumları ele alması bakımından önem arz etmektedir. Uygulamada rol alan sınıf öğretmenlerine bu süreçte yalnız olmadığını düşündürecek destek hizmetler sağlamak kaynaştırma eğitimindeki başarıyı arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Special education is an inseparable part of general education. Teachers that take duty and responsibility in the success of mainstreaming education from the applications of special education have an important effect. Special education is the perception that makes individuals who need special education socialize and gain competence with different education programs and methods. In this perception it is essential for individuals to stand on their own feet and maintain their lives. Mainstreaming education is a special education application for the individuals who have difference from their peers in meaningful level supplies them to have education with their peers that have no disability and support education services that enable them to acquire skills through interaction. In mainstreaming education success depends barely on the family in the process, the teacher, school management, guidance service, normal development students and their families to assume their responsibility. It is necessary to keep in mind that mainstreaming education is not only practises of a teacher but a team work. The aim of this research is to identify the views of the practitioner classroom teachers about the mainstreaming education and to develop suggestion for conducting more effective mainstreaming education. The research is conducted with the participation of 202 classroom teachers in 18 formal primary schools in Kars Central district. Therefore in this descriptive research the scanning model that is thought to be suitable for the purpose is used. Research findings are formed in the light of data obtained from literature review and scale application. As a result of the research there is no significant difference in the view's of classroom teachers according to the variants of gender, year of seniority, bachelor's degree and program, experience in mainstreaming education, the class level of the students taught, the age of the students, the type of disability of the mainstream student in the class, whereas significant differences are observed in same dimensions of the scale according to the variants of ITP(Individualized Training Program) unit, preparing ITP unit, support education room, classroom assistance, special education counseling from the facilities of the schools. The research is important in terms of handling positive and negative situations aimed at mainstreaming education in line with the opinions of primary school teachers related to mainstreaming education. Providing support services that make think the classroom teachers who have part in the practice they are not alone in this process will increase the success in mainstreaming education.