Inspiration hunter: A software platform to support ideation in picture design
İlham avcısı: Resim tasarımında fikir üretimini destekleyen bir yazılım platformu
- Tez No: 596779
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SİBEL TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Görsel malzemeler genellikle yaratıcı tasarım sürecinde ilham kaynağı olarak kullanılırlar. Günümüzde, bu malzemelerin birçoğu, görüntü arama motorları aracılığıyla web üzerinde erişilebilir hale geldi. Bu tezde, bilgisayar destekli tasarım aracı olarak tasarımcılar arasında popüler olan Adobe Photoshop'a görüntü avı ve stil uyarlama özellikleri ekleyen bir platform geliştirdik. Tasarımcılar, çalışma ortamlarını değiştirmeden bir anahtar kelime veya resim aracılığıyla arama yapabilir ve Adobe Photoshop'un olanaklarını kullanarak arama sonuçlarını yeniden kullanabilirer. Bu platform aynı zamanda tasarımcının tamamlanmamış tasarımları ile de arama yapabilmeyi sağlar, böylece sadece fikir üretme aşamasında değil, uygulama aşamasında da kullanılabilir. Platformun başarısını belirlemek için deneysel bir kurulum kullanılmış ve kullanıcılardan sözlü veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual materials are commonly used in creative design process as source of inspiration. Nowadays, many of these materials became accessible on the web by means of the image search engines. In this thesis, we developed a platform that adds image hunt and style adaptation features to Adobe Photoshop which is popular among designers as a computer aided design tool. Designers can search via a keyword or an image without changing their working environment and reuse the search results by using the facilities of Adobe Photoshop. This platform also enables to search with designer's unfinished designs, so it can be used not only in the idea generation step but also in the implementation step. An experimental setup was used to determine the success of the platform and verbal data were collected from the users.