Evaluation of the impact of globalization on income inequality in sub-saharan African countries from the view of institutional economics
Sahra-altı Afrika ülkelerinde gelir dağılımı adaletsizliği üzerine küreselleşmenin etkisinin kurumsal iktisat yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 596798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda, gelir farklılıklarının giderek bir uçuruma dönüşmesinin sonucunda ortaya çıkan kaygılar ve tartışmalar gelir dağılımı bozukluğunun arkasında yatan sosyo- ekonomik mekanizmaların yeniden ele alınmasına yol açmıştır. Bu bağlamda, 1980'lerden bu yana küreselleşme sürecinin hızlı bir şekilde gelişmesinin, gerek ülkelerin kendi içinde gerekse de ülkeler arası düzeyde gelir dağılımı eşitsizliğinde genel bir artış sağladığı yönünde bir fikir birliği bulunmaktadır. Söz konusu dönemde, Sahra-Altı Afrika ülkeleri dünya ekonomisine güçlü bir entegrasyon, yakalama süreci sağlamayan ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği patlaması gibi özelliklerle karakterize edilmiştir. Bununla birlikte, bu eşitsizliklerin kapsamı bir ülkeden diğerine değişken kalmakta, bu da her ülkenin kurumsal yapısının gelir dağılımında belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, 1996-2015 dönemi için toplam 25 Sahra-Altı Afrika ülkesini kapsayan panel verileri kullanarak küreselleşme ve kurumsal iktisat çerçevelerinde gelir dağılımı eşitsizliğinin dinamiklerini incelemeyi amaçlamıştır. Sabit etkiler modelinin tahmininden elde edilen sonuçlar, ticari açıklık ve ekonomik büyümenin kurumsal kalite düzeyi nispeten yüksek olan ülkelerde gelir eşitsizliğini azalttıklarını ve kurumsal kalitesi düşük olan ülkelerde artırdıklarını göstermektedir. Ayrıca göçmenlerin döviz transferleri gelir dağılımını iyileştirici bir etki meydana getirmekte, oysa doğrudan yabancı yatırımlar kurumsal kalitesi nispeten yüksek olan ülkelerde gelir eşitsizliğini artırmaktadır. Siyasi küreselleşme gelir eşitsizliğini azaltıcı bir etki yaratırken sosyal küreselleşme ise kurumsal kalite düzeyi nispeten yüksek ülkelerde gelir dağılımı eşitsizliğini artırıcı bir etki oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past decades, the exacerbation of income inequality has raised serious concerns and fuelled great controversies that have led to the analysis of the socio-economic mechanisms that generate these disparities. Since then, there has been a consensus that the rapid development of the globalization process since the 1980s has fostered a global increase in income inequality between and within countries. During this period, Sub- Saharan Africa was marked by strong integration into the world economy, economic growth without a catching-up process and an explosion in income inequality. However, the extent of these inequalities remains highly variable from one country to another, suggesting that the institutional framework specific to each country plays a decisive role in the distribution of income. Thus, using data from a panel of 25 sub-Saharan African countries covering the period 1996-2015, this study aimed to analyze the dynamics of income inequality in the light of globalization and institutional economics. Evidence from the estimation of the fixed-effect model suggests that trade openness and economic growth reduce income inequality in countries with relatively good institutional quality and increase such inequalities in countries with low institutional quality. Besides, remittances improve income distribution and FDI accentuates inequalities in countries with relatively good institutional quality. While political globalization leads to a decrease in income inequality, in contrast, social globalization increases inequality in countries with relatively good institutional quality.