Bir petrol sondaj sahasının anket yöntemiyle risk değerlendirmesi
Risk assessment of an petroleum drilling field
  1. Tez No: 596804
  2. Yazar: YUNUS EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sondaj sektörü çalışma koşulları nedeni ile birçok tehlikeyi içermektedir. Dolayısıyla sondaj sahalarında tehlikelerin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için mutlaka detaylı risk analizlerinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışma ile TPAO Batman Bölge Müdürlüğüne ait bir petrol sondaj lokasyonunun risk analizinin yapılması sondaj lokasyonunda risk oluşturan durumların tespit edilmesi, risklerin en aza indirilmesi ve var olan risklerin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla petrol sondaj sahasında anket yöntemi kullanılarak riskler tespit edilip risklerin giderilmesine dair önleyici öneriler tez içerisinde sunulmuştur. Çalışma yapılan petrol sondaj sahasında otuz adet çalışana otuz beş farklı anket sorusu sorulmuş ve elde edilen sonuçlara bağlı olarak yapılan risk analizleri sonucunda meydana gelen iş kazalarının çoğunun olumsuz hava koşulları, montaj ve demontaj, tecrübe eksikliği, vardiya değişim saatleri ve uykunun ağır olduğu saatlerde meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu kazaların daha aza indirgenmesi için gerekli önlem ve tedbirler tez içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The drilling sector includes many hazards due to working conditions. Therefore, a detailed risk analysis should be performed in order to determine the hazards at the drilling sites and to take necessary precautions. In this study; It was aimed to evaluate petroleum drilling location of Turkey Petroleum Corporation (TPAO) Batman District Directorate in terms of risk analysis, detecting situations that constitute risks in the drilling location, minimizing the risks and eliminating the existing risks. For this purpose, by using the survey method in the petroleum drilling location, first of all, the risks were determined and then the preventive suggestions regarding the elimination of the risks were presented in the thesis. Survey method was applied to thirty five different employees working in petroleum drilling location. Survey results showed that most of the work accidents occurred due to adverse weather conditions, assembly and disassembly, lack of experience, hours of shift change and resting (sleeping) hours. The precautions and advices for the reduction of these accidents are given in the thesis.