Okul öncesi dönem çocuklarının en çok izledikleri çizgi filmlerde toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının incelenmesi
Examination the gender phenomenon in the most watched cartoons by preschool children
  1. Tez No: 596805
  2. Yazar: BÜŞRA GÜL KALEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Toplumsal cinsiyet olgusunun çocukların en çok izledikleri çizgi filmlerde nasıl verildiğini inceleyen bu çalışmanın amacı, çocuklar tarafından en çok sevilerek izlenen çizgi filmlerdeki toplumsal cinsiyet yargılarını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi seçilmiştir. Maksimum çeşitlilik örneklemesine göre Gaziantep il merkezinde merkezde ve kırsal bölgelerde bulunan okullar tercih edilerek 2018-2019 eğitim öğretim yılında anaokuluna ve anasınıfına devam eden 773 çocukla görüşme sağlanmıştır. Görüşme sonucunda 46 farklı çizgi film sayısına ulaşılmış ve çocuklar tarafından en çok izlenen 5 çizgi filmin izlenme sayısı en çok olan 5 bölümü incelemeye alınmıştır. Araştırmanın verilerinde betimsel analiz ve içerik analizi birlikte kullanılmıştır. Bu çerçevede hazırlanan kategoriler“frekans analizi ”ile incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; kadın karakterlerin renk olarak çoğunlukla pembe rengi kullandığı, çocuk bakımı ve ev işleriyle genelde kadınların ilgilendiği, erkek karakterlerin daha güçlü, aktif ve etkin rol oynadığı ev içi ve ev dışı mekânlarda olan iş bölümünde toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının bulunduğu; erkek ve kadın karakterlerin duygu dağılımında erkeklerin daha mutlu kadınların daha üzgün olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonucunda çizgi filmlerin Türkiye yapımı olanların üç tanesinde ve yabancı yapım çizgi filmlerin bir tanesinde toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının, cinsiyet ayrımcılığının olduğu, kadın ve erkek karakterlerde geleneksel toplumsal cinsiyet olgusunun bulunduğu; yabancı yapımlara ait bir çizgi filmde çizgi bu bulguların kadın erkek karakterlerine eşit olarak dağıldığı gözlenmiştir. Araştırma sonucunda farklı illerde daha fazla çocuğa ulaşılarak çizgi filmlerdeki toplumsal cinsiyet olgusu incelenebilir önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, how the gender phenomenon was given in the most watched cartoons by children is investigated. The purpose of this study bring out judgments of the phenome of gender in the most watched cartoons. Fort his research, maximum diversity sampling were selected among purposeful sampling methods. According to maximum diversity sampling, schools were preferred in Gaziantep city center and rural areas. In 2018-2019 academic year, an interview, was provided 773 children in the kindergarten. As a result of the interview, 46 different cartoons were reached and most watched 5 episodes among most watched cartoons by children were investigated. The data was analyzed by using content and descriptive analysis. Prepared categories with reference to this were examined with“frequency analysis”. Document examination method was used as a tool data collection. As a result of the findings of this research, ıt has been observed that female character mostly used pink color and female character deal with childcare and housework, male character played more powerful, effective and active role, there is gender stereotype in the division of work at home and outside, according to emotion distribution, male charecters are happier and female characters are sadder. As a result of this research, 3 cartoons among to cartoons were made in Turkey and 1 cartoon among the cartoons were made in foreign countries have social stereotype, gender discrimination, gender phenomenon; it is also seen that this findings are equally distributed to male and female character in the 1 cartoons were made in foreign countries. As a result of research examination the gender phenomenon in the cartoons was recommended with more children and different provinces.