Assessment of psychosocial risk factors among air traffic controllers
Hava trafik kontrolörlerinin psikososyal risk faktörlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 596808
  2. Yazar: GİZEM ALTUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DEMİREL, DR. MURAT CAN OCAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 985
Özet
Hava trafiğinin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi ve havacılık emniyetinin sağlanması bakımından, hava trafik kontrol hizmetinin hatasız biçimde verilmesi hayati öneme sahiptir. Hava sahasında seyreden ve yerde hareket eden uçakları yönlendiren hava trafik kontrolörleri, işlerinin doğası gereği pek çok psikososyal risk etmenine maruz kalmaktadır. Hava trafik kontrolörlerinin maruz kaldığı psikososyal risk etmenleri, hava trafik kontrol hizmetinin ortaya çıktığı yirminci yüzyılın başlarından beri araştırılmaktadır; ancak psikososyal çalışma koşullarının fiziksel koşullardan bağımsız incelendiği ve kontrol hizmetinin türüne özgü yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın temel amacı, yönetsel uygulamalar yoluyla iyileştirilebilecek çalışma ortamı bileşenlerini belirlemek amacıyla hava trafik kontrolörlerinin maruz kaldığı psikososyal risk etmenlerini değerlendirmektir. Bu çalışmada izlenen araştırma metodolojisi; yeni ölçeğin geliştirilmesi, ölçeğin uygulanması ve psikososyal risk etmenlerinin değerlendirilmesi olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada ağırlıklı olarak NIOSH Genel İş Stresi Anketi'ni temel alan bir risk değerlendirme ölçeği geliştirilmiş, daha sonra ölçek uygulanarak gerekli veriler toplanmış ve son olarak verilere açımlayıcı faktör analizi uygulanarak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmaya Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi Başmüdürlüğü'nde çalışan 230 hava trafik kontrolörü katılmış ve elde edilen verilerin analizi IBM SPSS İstatistik 23 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulguları göstermektedir ki, hava trafik kontrolörlerinin çalışma koşulları, psikososyal riskler bağlamında gelişime oldukça açık bir çalışma sahasıdır. Bu araştırmanın asıl yeniliği, maruz kaldıkları psikososyal risk etmenlerinin değerlendirilmesi yoluyla, saha kontrolörlerinin psikososyal çalışma koşullarının iyileştirilmesine önemli katkı sağlamaktır. Elde edilen sonuçların ve tavsiyelerin, sektördeki farkındalığı artırması ve çalışma düzenini yeniden düzenlemede yeni yaklaşımlara öncülük etmesi, böylelikle hava trafik kontrolörlerinin iş sağlığı ve güvenliği seviyesine ve havacılık emniyetine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Impeccable air traffic controlling is of vital importance for air traffic management and aviation safety. Air traffic controllers, who provide advisory services to the aircraft in airspace and on the ground, usually face high level of psychological risk factors due to essence of the work. Although psychosocial risk factors among air traffic controllers have been investigated since air traffic control services were born by the first decade of the twentieth century, there is still need for further studies in this field, especially based on type of control service apart from physical working conditions. The main objective of this study is to assess psychosocial risk factors among air traffic controllers to determine the psychosocial work environment constituents which can be improved through administrative implementations. The research methodology followed in the study mainly consists of three phases as: scale development, implementation of the scale, and assessment of psychosocial risk factors. Initially a risk assessment scale predominantly based on the NIOSH Generic Job Stress Questionnaire is developed, then necessary data is gathered through questionnaires and finally exploratory factor analysis of the data was conducted and obtained results were interpreted. In total 230 air traffic controllers working in the Directorate of Air Traffic Control Center, Turkey participated in the study and data analysis was conducted by using IBM SPSS Statistics 23. Research findings revealed that working conditions of air traffic controllers is a field of study which is quite open to improvement in terms of psychosocial risks. The main novelty of this research study is to make significant contribution towards improving psychosocial working conditions of area controllers through assessment of psychosocial risk factors they are exposed to. Obtained results and recommendations are expected to raise awareness in the sector and help leading new approaches to re-arranging working patterns, thus promoting occupational health and safety of air traffic controllers and aviation safety.