Edinilmiş mallara katılma rejiminde üçüncü kişilere yapılan devirler ve sonuçları
Transfers and consequences to third parties i̇n the regime of participation ; An acquired goods
- Tez No: 596819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
01 Ocak 2002 tarihinde kabul edilen 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile birlikte gelen en büyük gelişim ve yeniliklerden biri eşler arasındaki maddi ve hukuki mal paylaşımını düzenleyen Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi 'dir. Bu rejim, kabul tarihinden itibaren eşler arasında yasal mal rejimi olarak uygulanmaya başlanmıştır. Edinilmiş mallara katılma rejiminin asıl amacı, eşlerin evlilik süresinde edindiği mallardaki Katılma alacağının hesaplanarak, mal rejimi sona erdiğinde mal paylaşımının hangi kurallara tabi olacağını belirlemektir. Bu da evlilik birliğindeki adalet ve karşılıklı güven duygusunu geliştirmektir. ''Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminde Üçüncü Kişilere Yapılan Devirler ve Sonuçları'' konulu bu tez, İstanbul Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medeni Hukuk Anabilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez üçü ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, hukuki işlem kavramı, eşlerin hukuki işlem serbestisi ve alacak ilişkisi açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, eşin üçüncü kişiyle yaptığı hukuki işlemlerde, diğer eşin menfaatinin korunması açıklanmıştır. Tezin son bölümünde, eşlerin kendi arasında yaptığı hukuki işlemlerde, alacaklı üçüncü kişinin korunması açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest developments and innovations that came with the Turkish Civil Code Number 4721, adopted on January 1, 2002, is the Regime to Participate in Acquired Property which regulates the sharing of property and legal property between spouses. This regime has been implemented as a legal property regime between spouses as of the date of acceptance. The main purpose of the regime to participate in the acquired property is to determine the rules for sharing the goods when the property regime ends by calculating the contribution of the spouses in the goods acquired during the marriage period. This is to improve the sense of justice and mutual trust in the marriage union. This thesis on '' Transfers and Consequences to Third Parties in the Regime of Participation in Acquired Goods '' was prepared as a master thesis in Istanbul Medipol University, Institute of Social Sciences, Department of Civil Law. The thesis consists of three main sections. In the first part of the thesis, the concept of legal transaction, spousal freedom of legal transactions and the relationship between receivables are explained. In the second part of the thesis, the protection of the interests of the other spouse is explained in the legal transactions of the spouse with the third party. In the last part of the thesis, the protection of third.party.creditor.is.explained.in.legal.transactions.between.spouses.