31CrMoV9 ve 34CrAIMo5 çeliklerinde talaşlı imalatın nitrasyon sonrası yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The effect of mechanical manufacturing of 31CrMoV9 and 34CrAIMo5 steels on surface roughness after nitration
  1. Tez No: 596820
  2. Yazar: EGEMEN ŞAHİNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MURAT LUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
31CrMoV9 ve 34CrAlMo5 çelik malzemelerinden mamul iş parçalarına, nitrürleme işleminden önce CNC makinalarda talaşlı şekil verme işlemleri uygulanmaktadır. Nitrasyon işleminden sonra ürünün yüzey pürüzlülüğü değerlerinin müşteri talebine veya imalatın ihtiyacına göre olacak şekilde azaltılması için taşlama işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Taşlama işlemi maliyeti yüksek imalat yöntemidir. Taşlama işlemine gerek kalmaması, imalatçı açısından önemli bir maliyet kalemini ortadan kaldıracağı ön görülmüştür. Bu çalışmada, 31CrMoV9 ve 34CrAlMo5 malzemelerini, nitrürleme işleminden önce uygulanan talaşlı imalatta kullanılan parametreleri değiştirerek nitrürleme işleminden sonra yüzey pürüzlülüklerinde gerçekleşen değişiklikleri gözlemlemek ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda, optimum çalışma koşulları altında nitrürleme işleminden sonra taşlama adımını kaldırmanın mümkün olup olmadığı incelemektir. Böylece taşlama makinasına ihtiyaç olmayacak olup, ürünlerin toplam imalat süresinin kısalması amaçlanmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre talaşlı imalat işlem parametrelerinin değişikliği ile nitrürleme işleminden sonra yüzey pürüzlülüklerine etki edilmiş olup, yüzey pürüzlülüğü için hedeflenen değerlere ulaşılmıştır. Bu çalışmanın maliyet olarak getirisi taşlama makinasına ihtiyaç olmaması veya taşlama makinasının farklı ürünler için üretim kapasitesini arttırmaya yönelik kullanılabilir duruma gelmesi halinde, değişken ve sabit maliyetlerde azalma sağlayacağıdır.
Özet (Çeviri)
31CrMoV9 and 34CrAlMo5 steels are machined on CNC machines before the nitriding process. Grinding is needed to reduce the surface roughness values according to customer demands or the manufacturing requirement on the product after nitriding process. The Grinding process is a high cost manufacturing method, and the fact that the need for grinding will eliminate a significant cost item for the manufacturer has been foreseen. In this study, we observe 31CrMoV9 and 34CrAlMo5 materials by changing the parameters used in machining before the nitriding process both to observe the changes in surface roughness after the nitriding process and to check if it is possible to remove the grinding step after nitriding under optimum working conditions. Thus, there is no need for a grinding machine and the total production time of products will be reduced. According to the results of the analysis, the surface roughness is affected after the nitriding process by changing the machining process parameters and the target values for the surface roughness reached. The cost of this study can be calculated in such a way that the grinding machine can be used to increase the production capacity for different products as well as a reducing the variable and fixed costs as well as with no need for a grinding machine.