Türkiye'de inşaat sektöründeki iş kazaları ve meslek hastalıkları
Construction sector in Turkey business accidents and occupational diseases
- Tez No: 596837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnşaat sektörü dünyadaki pek çok ülkede ekonomik açıdan lokomotif sektör konumundadır. Hızla gelişen ve değişen dünya ekonomisi koşulları içerisinde inşaatın önemi artmış; bunun doğal sonucu olarak inşaat sektörü hızla büyümüştür. İnşaat sektörünün gelişimi, bu sektörde istihdamı arttırmış, bu artışın bir neticesi de iş kazaları ve meslek hastalıklarının artması olmuştur. Ülkemizde inşaat sektörü en çok iş kazası ve meslek hastalığının yaşandığı sektörlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada genel olarak iş kazası ve meslek hastalığı kavramları mevzuat çerçevesinde ele alınarak iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve azaltılması konusunda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Öte yandan inşaat sektöründe vuku bulan iş kazası ve meslek hastalıkları sonucunda zarar gören sigortalılara sağlanan yardımlar da analize dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is the leading economic sector in many countries around the world. Under the rapidly developing and changing world economy, the importance of construction has increased; as a natural consequence, the construction sector has grown rapidly. The development of the construction sector has also boosted employment in this sector, a result of which has been an increase in business accidentsand occupational diseases.In our country, the construction sector has become one of the sectors with the highest number of occupational accidents and occupational diseases. In this study, the concepts of occupational accidents and occupational diseases in general are discussed within the framework of legislation and the studies on prevention and reduction of occupational accidents and occupational diseases are examined.On the other hand, the assistance provided to the insured suffered as a result of occupational accidents and diseases occurring in the construction sector is also included in the analysis.