Bazalt katkılı polianilinin elektriksel özelliklerinin karakterizasyonu
Characterization of electrical properties of basalt reinforced polyaniline
- Tez No: 596840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bazalt, lav akıntıları yayılımı sonucu oluşup doğada sıkça bulunmaktadır. Yapısında yüksek oranda demir ve magnezyum olup, yüksek basınca dayanıklı, dielektrik ve ferromanyetik özellikleri içeren volkanik kayaç türüdür. Polianilin (PANI) ise iletken polimer ailesinden bir polimer olup yarıiletken malzeme özelliği göstermektedir. Bu çalışma kapsamında yarıiletken polimer olan polianilin emeraldine ile KYZ13 kodlu bazalt toz örneği ile karışım hazırlandı. PANI ile KYZ13 örnekleri eleklerden geçirilerek tane boyutlarında homojenlik sağlandı. PANI ile KYZ 13 tozları farklı oranlarda ağırlıkça katkı yapılarak tek eksenli pres cihazında PANI ve PANI ile farklı oranlarda karıştırılan KYZ13 tozları pelet haline getirildi. Elde edilen PANI ve PANI ile farklı oranlarda karıştırılan KYZ13 peletleri dielektrik ve empedans özelliklerinin incelenmesi için empedans spektroskopisi kullanılmıştır. Ölçümler frekansa ve sıcaklığa bağlı olarak yapılmış olup; elde edilen örneklerin dielektrik parametrelerine bağlı reel ve sanal dielektrik sabitleri, dielektrik kayıplar, dielektrik güç, Cole‐Cole davranışı, elektriksel modulus, soğurma katsayıları, durulma zamanları ve iletkenlik mekanizmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Basalt is commonly found in nature due to the spread of lava flows. It is a type of volcanic rock with high pressure resistant, which is dielectric and ferromagnetic properties at the same time, containing high iron and magnesium in its structure. Polyaniline (PANI) is a polymer family of polymer and shows the property of semiconductor material. In this study, a mixture with polyaniline emeraldine and KYZ13 coded basalt powder was prepared. PANI and PANI with KYZ13 samples were passed through the sieves and homogeneity was achieved in grain sizes. PANI and PANI with KYZ 13 mixture were made by adding different weight ratios of KYZ 13 and the mixtures were pressed in the uniaxial press apparatus. The impedance spectroscopy was used to investigate the dielectric and impedance characteristics of the obtained PANI and PANI with doped KYZ13 samples. The real and imaginary part of dielectric constants, dielectric losses, dielectric strength, Cole‐Cole behavior, electrical modulus, absorption coefficients, relaxation times and conductivity mechanisms were investigated based on the frequency and the temperature.