Limited ortaklıklarda ek ödeme ve yan edim yükümlülüğü
Obligations of supplementary subscription and additional fulfilment in limited partnerships
  1. Tez No: 596845
  2. Yazar: NAZLI DENİZ ABBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAYDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Limited ortaklıkta ortağın asli yükümlülüğü sermaye koyma borcunu yerine getirmektir. Bu yükümlülük sermayeye dayalı yapının doğal sonucudur. Ancak limited ortaklığın kişiselleşmiş sermaye ortaklığı yapısı, salt sermaye koyma borcuyla yetinmeyip başka yükümlülüklere de ihtiyaç duyabilir. Nitekim 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) bu konuda bir adım atmaktan kaçınmamış, ortaklık sözleşmesinde öngörülmesi şartıyla ortaklara ek ödeme ve yan edim yükümlülüğünün getirilmesine olanak tanımıştır. Ek ödeme yükümlülüğü, ortaklara ortaklığa karşı sermaye koyma borcundan başka nakdi ödemede bulunma borcu yüklemektedir. Ek ödeme yükümlülüğü, limited ortalıkta alternatif bir finansman aracı niteliği taşımaktadır. Yan edim yükümlülüğü ise ortaklara ortaklığa karşı sermaye koyma borcu ve muhtemel ek ödeme yükümlülükleri dışında başka edimlerin yerine getirilmesine yönelik münferit yükümlülüklerle ortaklığın işletme konusunun gerçekleşmesine hizmet etmektedir. Ek ödeme ve yan edim yükümlülüğü kurumları, bu özellikleriyle limited ortaklığın devamlılığı, başarısı ve büyümesini destekleyen ortaklık lehine kurumlardır. Ancak sermaye ortaklığı yapısına yabancı olmaları dolayısıyla bu kurumlara sınırların çizilmesini zorunludur. Ek ödeme ve yan edim yükümlülüğü yeni birer kurum olmaları dolayısıyla üzerinde önemle durulması gereken, yargı kararları ve öğretiyle zaman içinde gelişecek kurumlardır. Çalışmamızda ek ödeme ve yan edim yükümlülüğü Türk hukukundaki mevzuat kapsamında incelenmiş, limited ortaklıkta hukuki sorumluluk, tek borç ilkesi, ortaksal haklar üzerindeki hukuki etkilerine temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a limited partnership, the partner's primary obligation is to fulfill the debt of capital raising. This obligation is the natural consequence of the structure based on capital. However, the personalized capital partnership structure of the limited partnership may not be satisfied with the debt of investing capital alone, but may also need other obligations. Hence, the Turkish Commercial Code no. 6102 did not refrain from taking a step in this regard and allowed the partners to introduce obligations of supplementary subscription and additional fulfilment stipulated in the partnership agreement. The supplementary obligation of subscription is to pay shareholders in cash aside from the debt of putting capital against the partnership. The supplementary obligation of subscription is an alternative financing instrument in the limited partnership. The obligation of additional fulfilment serves to realize the business subject of the partnership with several obligations for the fulfillment of steps aside from the debt of raising capital against the partnership and possible supplementary obligation of subscription to the partners. obligations of supplementary subscription and additional fulfilment institutions are the institutions in favor of the partnership that supports the continuity, success and growth of the limited partnership with these features. However, because they are foreign to the structure of capital partnership, it is imperative that the boundaries of these institutions be drawn. Obligations of supplementary subscription and additional fulfilment are new institutions, so they should be emphasized and are institutions that will develop over time with judicial decisions and doctrine. In our study, obligations of supplementary subscription and additional fulfilment are scrutinized within the scope of Turkish legislation, legal responsibility in limited partnerships, the single debt principle, and legal effect of partnership rights have been considered.