Bir yumuşak güç aracı olarak ulus markalama: Türkiye
Nation branding as a tool of soft power: Turkey
  1. Tez No: 596852
  2. Yazar: ONUR BALÇINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Küreselleşme uluslararası ilişkileri derinden etkilemiştir. Ülkeler arasında sınırlar git gide azalmış, karşılıklı bağımlılık artmıştır. Devletler arasında yürütülen klasik diplomasi anlayışı yerini devlet dışı aktör ve sivil toplumu içine alan kamu diplomasisine bırakmıştır. Kamu diplomasisi ise temelde uluslararası kamuoyunu etkileyerek iç ve dış politikada destek sağlamaktır. Kamu diplomasisi ile yakından ilişkili olan yumuşak güç zor kullanma yerine ikna ile başkalarının tercihlerini şekillendirme becerisidir. Özellikle Soğuk Savaş sonrası gücün değişen doğası ülkeleri, ikna ve cazibeye dayalı yumuşak güç politikalarına yöneltmiştir. Kamu diplomasisi ve yumuşak güç ile yakından ilişkili olan ulus markalama ise ülkelerin turizm, ihracat, yatırım, politika ve kültür gibi alanlarda sahip olduğu algıyla ilgilenmektedir. Söz konusu alanlarda farklılaşan ülkeler yumuşak güç elde edebilmektedir. Çalışmada Türkiye'nin ulus markalama kampanyaları incelenmiş, ulus marka endekslerindeki konumu ortaya konmuştur. Sonuç olarak ulus markalamayı, başarılı bir şekilde yumuşak gücün aracı olarak kullanabilen ülkeler bulunurken Türkiye ulus markalamayı yumuşak gücün aracı olarak kullanmada yeterince başarılı olamamıştır. Türkiye'nin bu konuda bazı çalışmalar yürüttüğü görülmüş ancak söz konusu çalışmalar, Türkiye'nin ilk 20 ulus marka arasına girmesine yeterli olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization has deeply affected international relations. Borders between countries have gradually decreased and interdependence has increased. The classical understanding of diplomacy between states has been replaced by public diplomacy involving non-state actors and civil society. On the other hand, public diplomacy is to provide support in domestic and foreign policy by affecting the international public opinion. Soft power, which is closely related to public diplomacy, is the ability to shape the preferences of others by persuasion rather than by force. In particular, the changing nature of power has led countries to adopt soft power policies based on persuasion and attraction after the Cold War. Nation branding related to public diplomacy and soft power as well as perception of countries in areas such as tourism, export, investment, politics and culture. Countries separated from other countries in these areas can obtain soft power. In the study, Turkey's nation branding campaigns examined and Turkey's position in the nation brand indexes introduced. Consequently, some countries that used successfully nation branding as a soft power tool while Turkey has not been sufficiently successful in this regard. Turkey has carried out a certain nation branding Turkey's effort in this regard, but it was not enough to enter the top 20 nation brands.