Yumuşak güç ve ulus markalama: Türkiye örneği
Soft power and nation branding: Türkiye
  1. Tez No: 889035
  2. Yazar: BAHADIR KÜÇÜKHIDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Soğuk Savaş'ın bitimi ile birlikte şeffaflaşmaya başlayan sınırlar 21. Yüzyılın gelişi ve küreselleşmenin hızlı yükselişi ile birlikte neredeyse ortadan kalkmıştır. Küreselleşmenin etkisiyle iç içe geçen üretim ilişkileri devletlerin de ilişkilerini daha girift ve birbirine bağımlı hale getirmiştir. Bu durum aynı zamanda sert gücün geri planda kalmasına ve devletlerin isteklerini elde edebilmek için askeri ve ekonomik güç yerine karşı tarafı cezbederek isteklerini elde etmesini de beraberinde getirmiştir. Soğuk Savaş sonrası ortaya çıkan yumuşak güç kavramına ilk kertede yeterince önem atfedilmemiş olsa da sert güç ile sınırların değişmesi döneminin sonuna gelindiğinin net bir şekilde ortaya çıkması ile birlikte yumuşak güç de önem kazanmaya başlamıştır. Başlangıçta yumuşak gücün araçları olarak kültür ve siyasi değerler kabul edilse de zamanla dış politika ve eğitim de yumuşak gücün araçları arasına girmiştir. 21. Yüzyılın ilk on yılından sonra ise yumuşak güç kavramı araçlar bakımından kalıplar dışına çıkarak yabancı ülke ve toplumları cezbetmeye yarayan tüm araçları yumuşak güç aracı olarak kullanılabileceği düşüncesiyle ele alınmıştır. Bu bakış açısıyla birlikte ulus markalama kavramı da 2000'li yılların ilk 10 yılının sonlarından itibaren önem kazanmaya başlamıştır. Ülkelere ekonomik getiriler sağlayan, cazibe merkezi olma avantajı sunan aynı zamanda da yumuşak gücünü arttıran ulus markalama süreci birçok ülke tarafından önem atfedilerek yumuşak gücün araçlarından birisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye de diğer ülkeler gibi ulus markalamaya zamanla önem atfetmeye ve bu alanda projeler üretme yoluna gitmiştir. Bu çalışmada ulus markalama ve yumuşak güç kavramları Türkiye açısından da bakılarak detaylı olarak ele alınacaktır. Bununla birlikte şu sorulara cevap aranacaktır: Türkiye'nin ulus markalama hamleleri başarılı mıdır? Türkiye'nin ulus markalama araçlarının gücü ne kadardır? Türkiye ulus markalama amaçlarından hangilerine ulaşabilmiştir? Anahtar Kelimeler Ulus markalama, güç, yumuşak güç, Türkiye, marka
Özet (Çeviri)
Borders, which began to become transparent with the end of the Cold War, have almost disappeared with the arrival of the 21st century and the rapid rise of globalization. Intertwined production relations under the influence of globalization have made the relations of states more complex and interdependent. This situation has also caused hard power to remain in the background and states to achieve their wishes by attracting the other party instead of military and economic power. Although the concept of soft power that emerged after the Cold War was not given enough importance at first, soft power began to gain importance as it became clear that the era of changing borders with hard power had come to an end. Although culture and political values were initially accepted as tools of soft power, over time foreign policy and education also became among the tools of soft power. After the first decade of the 21st century, the concept of soft power has gone beyond the norm in terms of tools and has been approached with the idea that all tools that help attract foreign countries and societies can be used as soft power tools. With this perspective, the concept of nation branding has started to gain importance since the end of the first decade of the 2000s. The nation branding process, which provides economic returns to countries, offers the advantage of being a center of attraction, and also increases their soft power, has been given importance by many countries and started to be used as one of the tools of soft power. Turkey, like other countries, has started to attach importance to nation branding over time and to produce projects in this field. In this study, the concepts of nation branding and soft power will be discussed in detail from the perspective of Turkey. However, answers to the following questions will be sought: Are Turkey's nation branding moves successful? How powerful are Turkey's nation branding tools? Which of the nation branding goals has Türkiye been able to achieve? Keywords Nation branding, power, soft power, Türkiye, brand