Tanalith-E ile emprenye edilen bazı ağaç malzemelerin yanma özellikleri
Combustion properties of some wood materials imperegnated with Tanalith-E
- Tez No: 596856
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
TANALITH-E İLE EMPRENYE EDİLEN BAZI AĞAÇ MALZEMELERİN YANMA ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ümit ÇALŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2019 ÖZET Bu çalışma, Tanalith-E ile emprenye edilen ağaç malzemelerin yanma özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, ülkemiz orman ürünleri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky), Sapsız meşe (Quercus petraea Liebl.), sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky) ve Uludağ göknarı (Abies nordmanniana subsp. Bornmüllerana Mattf.) odunlarından TS 2472 esaslarına göre belirlenmiştir. Deney örnekleri kısa süreli (10 dakika) ve orta süreli (120 dakika) olmak üzere daldırma yöntemiyle Tanalith-E çözeltisi kullanılarak emprenye edilmiştir. Tanalith-E emprenye maddesi Hemel (Hemel-Hickson Timber Products Ldt.) firması tarafından üretilmektedir. Yanma deneyleri ASTM E 160-50 standardı esaslarına göre Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Teknoloji Laboratuarında yapılmıştır. Yanma deneyi ile alev kaynaklı yanma (AKY), deney sonucunda oluşan ağırlık kaybı oranı, yıkılma süreleri ve Işık şiddeti değerleri belirlenmiştir. Deney sonunda; en yüksek AKY sıcaklığı değeri emprenye edilmemiş göknar (Gc) odununda (693 0C) elde edilmiş, en düşük değerler ise kısa ve orta süreli emprenye edilmiş sarıçam (450 0C, 488 0C) odununda, en yüksek ağırlık kaybı (%) değeri emprenye edilmemiş kayın (Kc) odununda (% 89,40) elde edilmiş, en düşük değerler ise orta süreli emprenye edilmiş göknar (%78,00) odununda, en yüksek yıkılma süresi (sn) değeri kısa süreli emprenye edilmiş meşe (Mk) odununda (893 sn) elde edilmiş, en düşük değerler ise kontrol sarıçam odununda (558 sn), en yüksek Işık şiddeti (lux) değeri kısa süreli emprenye edilmiş kayın (Kk) odununda (38lux) elde edilmiş, en düşük değerler ise kontrol göknar odununda (20 lux) ve orta süreli emprenyeli göknar odununda (18,2 lux) elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, Tanalith-E ile emprenye edilen ağaç malzemelerde yanmaya bağlı durumlarda, kullanım yerlerinde Uludağ göknarı ve sarıçam odunlarının tercih edilmesi avantaj sağlayabilir. Bilim Kodu : 705.5.001 Anahtar Kelimeler : Tanalith-E, Emprenye, Yanma özellikleri, Ağaç Malzemeler Sayfa Adedi : 65 Danışman : Prof. Dr. Hakan KESKİN
Özet (Çeviri)
COMBUSTION PROPERTIES OF SOME WOOD MATERIALS IMPEREGNATED WITH TANALITH-E (M. Sc. Thesis) Ümit ÇALŞİMŞEK GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES July 2019 ABSTRACT This study was carried out to determine the combustion properties of wood materials impregnated with Tanalith-E. For this purpose, Oriental beech (Fagus orientalis Lipsky), European oak (Quercus petraea Liebl.), Scots pine (Pinus sylvestris Lipsky) and Uludag fir (Abies nordmanniana subsp. Bornmüllerana Mattf.) woods, which, are widely used in the forest products industry of our country, has been determined according to the principles of TS 2472. The test samples were impregnated with Tanalith-E solution by dipping method for short term (10 minutes) and medium term (120 minutes). Tanalith-E impregnation agent is manufactured by Hemel (Hemel-Hickson Timber Products Ldt.). Combustion tests were carried out according to ASTM E 160-50 standard by Gazi University Faculty of Technology Department of Wood Products Industrial Engineering Technology Laboratory. Combustion test and flame-induced combustion (AKY), weight loss rate, breakdown times and light intensity values were determined. At the end of the trials; the highest value of AKY was obtained in the non-impregnated fir (Gc) wood (693 0C), while the lowest values were impregnated beech (450 %) with the highest weight loss (%) of impregnated pine (450 0C, 488 0C) wood. Kc wood (89,40 %), the lowest values of the impregnated fir (78,00 %) wood, the highest destruction time (sec) value of short-term impregnated oak (Mk) wood (893 sec) obtained. The lowest values were obtained in control pine wood (558 sec), the highest light intensity (lux) value was obtained in short timber impregnated beech (Kk) wood (38lux), the lowest values in control fir wood (20 lux) and medium (18.2 lux) in impregnated firwood. According to these results, it may be advantageous to use Uludag fir and pine wood in the use of wood impregnated with Tanalith-E. Science Code : 705.5.001 Key Words : Tanalith-E, Impregnation, Combustion properties, Wood materials Page Number : 65 Supervisor : Prof. Dr. Hakan KESKİN