Çapraz sevkiyat düzeni kapı atama ve araç çizelgeleme problemi: Bir uygulama çalışması
Cross dock door assignment and vehicle scheduling problem: Anapplication study
- Tez No: 596855
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çapraz sevkiyat; arz noktalarından gelen malların, depolanmadan, talep noktalarına gidecek şekilde birleştirilmesi ve giden araçlara aktarılmasıdır. Bu aktarma işlemi eş zamanlı olabileceği gibi, 24 saatten fazla depoda kalmamak şartı ile malların bekletilmesi şeklinde de olabilmektedir. Çapraz sevkiyat, tedarik zinciri yönetimi için çok güçlü bir iş aracıdır. Stok azaltma, sabit kaynak azaltma ve daha esnek operasyonel sistemlerinin temel iş hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olur. Bu çalışmada; çapraz sevkiyat ile ilgili sınıflandırmalar, alınan kararlar ve performans ölçütlerinden bahsedilmiş, operasyonel kararlardan kapı atama ve araç çizelgeleme problemi, malzeme akışları ile birlikte dikkate alınmıştır. Çapraz sevkiyat düzenine sahip bir lojistik şirketinin sistemi incelenmiştir ve çapraz sevkiyat düzeni kapı atama ve araç çizelgeleme problemi ile ilgili, literatürdeki modeller araştırılmıştır. İncelemeler sonucu problemin matematiksel modeli oluşturulmuştur ve GAMS çözümleri elde edilmiştir. Ayrıca daha karmaşık bir problem için benzetim çalışması yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cross docking; goods from the supply points, storage, demand points to be combined to the point of departure and transfer to outgoing vehicles. This transfer process can be simultaneous or in the form of holding the goods for longer than 24 hours. Cross docking is a very powerful business tool for supply chain management. Inventory reduction, fixed resource reduction, and more flexible operational systems help achieve key business objectives. In this study; classifications, decisions and performance criteria related to cross docking are mentioned and door assignment and vehicle scheduling problem from operational decisions are considered together with material flows. The system of a logistics company with a crossdocking scheme was examined and the models in the literature on the problem of cross docking door assignment and vehicle scheduling were investigated. The mathematical model of the problem was created and GAMS solutions were obtained. In addition, a simulation study was conducted for a more complex problem and the results were evaluated comparatively.