Gazi Üniversitesi Gazi Konser Salonunda yapılan eğitim konserlerinin incelenmesi
Examination of music concerts held in The Gazi University Gazi Concert Hall
  1. Tez No: 596877
  2. Yazar: TUĞÇE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile kurulan ve onun gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemekte olan Gazi Üniversitesi bünyesinde yer alan Müzik Eğitim Anabilim Dalı, Türkiye Cumhuriyeti'nde müzik öğretmeni yetiştiren ilk kurumdur. Verdiği konserler aracılığıyla evrensel müzik ve çağdaş Türk müziği konularında, zevklerin ve anlayışların gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu kurum, öğretmen olmak isteyen başarılı ve yetenekli öğrencilerin tercih ettikleri bir fakülte durumundadır. Müzik eğitimi alanında, konserlerle izleyiciye ulaşabilmesi yönünden önemli bir yere sahip olması nedeniyle Gazi Konser Salonunun görevi büyüktür. 2012 yılında Gazi Konser Salonu'nun tarihinin araştırılarak ulusal ve uluslararası platformda daha çok tarihsel geçmişinin bilinmesi ve tanınması amacıyla Prof. Ferda Gürgan Öztürk tarafından Gazi Üniversitesinde“Geçmişten Günümüze Gazi Konser Salonu”Bap projesi yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde müzik öğretmeni yetiştiren ilk tarihi kurumun konser salonunda yapılan konserlere yönelik tarihsel arşivleme çalışması bu nedenle de önem taşımaktadır. Bu araştırmayla, geçmişi anlatan yazılı ve görsel belgelerin bırakılmasında Gazi Konser Salonu'nun tarihi geçmişi ve burada yapılan konser etkinliklerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında çok önemli katkısının olduğu düşünülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, ilk konserin 1969 yılında olduğu, en fazla çalgı konserlerinin yapıldığı ve yapılan eğitim konserlerinin yıllara göre artış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Founded by Mustafa Kemal Ataturk's orders and carrying out his notion of pursuing contemporary civilization, Gazi University Department of Music is the first institution of Republic of Turkey for training music teachers. Through the concerts hosted by there, it has contributed to the development of musical taste and understanding of universal music and contemporary Turkish music. This institution is preferred by successful and talented students who want to become teachers. In the field of music education, Gazi Concert Hall, which is administrated by Gazi University Department of Music, has a considerable role because it has an important place in terms of reaching the audience through concerts. In 2012,“Gazi Concert Hall from Past to Present”research project was conducted by Ferda Gürgan Öztürk. Through this project, history of the Gazi Concert Hall was researched in order to recognize its historical past in national and international platforms. With this research project, it is thought that the history of the Gazi Concert Hall and the concert activities held here have a significant contribution to the release of written and visual documents describing the past to future generations. Archive studies done for the concert hall of such historic institution that pioneered music teachers training in the Republic of Turkey therefore also important. According to the results of the research, it has been determined that the concerts held in Gazi Concert Hall increased in years, the first concert was held in 1969 and predominant number of concerts are performed by stringed instruments.