Tanzimat'tan İkinci Meşrutiyet'e kadın dergilerinde kadın sorunlarına bakış
An overview of women related issues in the women journals published from Tanzimat to Second Contitution Periods
  1. Tez No: 596878
  2. Yazar: RANA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TÜMER ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kadın araştırmaları, toplumların sosyal alandaki fikriyatını ve dolayısıyla kültürel bakış açılarını belirlemelerini sağlayan bir konu olmuştur. Kadın yaratılışından itibaren toplum hayatındaki yeri ve rolü tartışılan, özellikle geçmiş kültürlerde zaman zaman insan olup olmadığı düşünülen bir varlık olarak görülmüştür. Türk toplumu bu konuda farklı bir örnek olmuş, kadına hürmet göstermiştir. Batıda ise kadın uzun yıllar boyunca hakarete maruz kalmış, 18. yüzyılın sonlarına doğru Fransız Devrimi ile ekonomik, siyasi ve sosyal alanda kendi mücadelesini başlatmıştır. Batıdaki gelişmeler tüm dünyayı etkisi altına almaya başlamış, hemen her toplumda bunun yankısı duyulmuştur. Böylece her topluma göre değişen istek ve mücadeleler, Osmanlı devletini Tanzimat dönemi boyunca ağırlıklı olarak eğitim üzerine yoğunlaşmaya itmiştir. Bu dönemde açılan yeni okulların yanı sıra, kadınların gelişimini desteklemek için onlara mahsus dergiler çıkarılmaya başlanmıştır. Bu dönemin kadın dergileri muhafazakâr bir tutum sergilemiş, birçoğu eğitimi kadının çocuk yetiştiriciliği vasfı için elzem kabul etmiştir. Zira toplum giderek yozlaşmakta olduğundan, geleceğin teminatı olan yeni nesil, dini ve milli değerleri koruyarak bilim alanında yetiştirilmeye çalışılmalıdır. Yine bazı fikirler, kadının bireysel olarak da kamuda bazı hizmetlerde bulunabileceği ve hatta bunun desteklendiği yönündedir. Bu çalışmanın amacı; Osmanlı kadınlarının Tanzimat döneminde neşredilen hanımlara mahsus dergilerde âile hayatı, eğitim, hukuk, moda alanları içerisinde konumlandırılma çabaları hakkında yazılmış fikir ve tartışmalara ışık tutmaktır. Bu amaçla çalışmamızda öncelikle kadının belli başlı kültürlerdeki durumu, Türk milletindeki tarihsel gelişimi ele alınmış; daha sonra Tanzimat ile II. Meşrutiyet arasında kadın dergileri olarak çıkarılan Terakki-i Muhadderât (1869), Vakit Yahut Mürebbi-i Muhadderât (1875), Âyine (1875), Âile (1880), İnsaniyet (1881/82), Hanımlar (1882/83), Şükûfezar (1883), Mürüvvet (1888), Parça Bohçası (1889), Hanımlara Mahsus Malumat (1895), Hanımlara Mahsus Gazete (1895), Takvim'ün-Nisa (1899) isimli dergiler incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's research has been a topic for societies to settle their views in social domains and thereby their cultural perspectives. Woman, since its creation, had been perceived as a being whose role and standing has been argued in the community life, even from time to time who had been subject to the speculations about whether it is human or not in ancient cultures. Turkish society has shown a different example of this issue and has shown respect for women. Whereas the woman has been insulted for many years in the West and started its own struggle in economic, political and social fields along with the French Revolution at the end of the 18th century. Developments in the West had begun to influence the whole world, and their reflection appeared in almost every society. Thus the demands and struggles that are distinct for every society forced the Ottoman state to focus mostly on education during the Tanzimat period. In addition to the new schools opened during this period, magazines special to women were published to support their improvement. The women magazines of this period displayed a conservative position and most of them accepted the education as a requisite tool for women's child-rearing skill. As society was gradually degenerating, there should have been an effort to raise the next generation who is the foundation of the future in the field of science by preserving religious and national values. Also, some notions suggested that women are individually able to serve in the public sector and even some seemed to be supportive of it. The objective of this study is to shed a light on notions and discussions written about the efforts to determine the social standing of Ottoman women in family life, education, law and fashion in the journals dedicated to women and published during the Tanzimat period. For this purpose, in our study, firstly the status of women in certain cultures and the historical development of them in the Turkish nation were discussed; then those women journals published between Tanzimat Reform and Second Constitutional era naming II. Terakki-i Muhadderât (1869), Vakit Yahut Mürebbi-i Muhadderât (1875), Âyine (1875), Âile (1880), İnsaniyet (1881/82), Hanımlar (1882/83), Şükûfezar (1883), Mürüvvet (1888), Parça Bohçası (1889), Hanımlara Mahsus Malumat (1895), Hanımlara Mahsus Gazete (1895), Takvim'ün-Nisa (1899) were reviewed and evaluated.