Sensitivity analysis of 2-D flood inundation model lisflood-FP with respect to spatial resolution and roughness parameter
2-B bir hidrolik model olan lisflood-FP'nin mekansal çözünürlüğe ve pürüzlülük parametresine göre duyarlılık analizi
  1. Tez No: 596919
  2. Yazar: EZGİ KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dünyadaki en yaygın doğal felaketlerden biri sel baskınlarıdır ve iyi bilindiği üzere çevresel, sosyal ve ekonomik zararlara sebep olmaktadır. Bu zararlar iklim değişikliği, beşeri faktörler gibi sebeplerden dolayı yıkıcı ve şiddetli olabileceğinden taşkın yönetimi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Avrupa, taşkın risk haritaları ve taşkın tehlike haritaları oluşturma ihtiyacını kabul etmiştir. Bu haritaları elde etmek için 1-Boyutlu ve 2-Boyutlu hidrolik modeller kullanılmaktadır. Bu çalışma, basitleştirilmiş sığ su denklemlerini konvektif ivme terimini ihmal edilebilir varsayarak kullanan 2-Boyutlu bir hidrolik model olan LISFLOOD-FP'nin duyarlılığı üzerine odaklanmıştır. Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Terme Şehri çalışma sahası Temmuz 2012'de kuvvetli bir yağışa maruz kalmış ve nehir su seviyesi su setlerinin en üst seviyesine ulaşmıştır. Mevcut verilerin yardımıyla ihmal edilen konvektif ivme teriminin hidrolik modeldeki etkisi MIKE21 ve LISFLOOD-FP hidrolik modellerini kullanarak yapılan bir kıyaslama çalışmasıyla araştırılmıştır. Sonuçlar LISFLOOD-FP'nin (Acceleration Çözücüsü ve Subgrid Kanal Çözücüsü) taşkın yayılımının temsili ve hesaplama süresi açısından mekansal çözünürlükten etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, pürüzlülük katsayısı daha iyi sonuçlar elde etmek için modeli kalibre etmede kullanılabilir. Subgrid Kanal Çözücü, kanalı tanımlamak için detay çözünürlüklerin kullanımına izin verdiği ve böylece kaba çözünürlüklere yeniden örneklemenin negatif etkilerini bertaraf ettiği için, kaba çözünürlüklerde bile Acceleration Çözücüsü'ne kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common disasters in the world is flooding and it's well known that it causes environmental, social and economic damages. Since these damages could be severe and destructive due to drivers such as climate change and humane factors, the necessity of flood management studies is revealed. Europe has recognized the need for creating flood risk maps and flood hazard maps. 1-D and 2-D hydraulic models have been used to obtain these maps. This study is focused on the sensitivity of a 2-D hydraulic model, LISFLOOD-FP which uses simplified shallow water equations assuming convective acceleration term as negligible. The study area Terme City, which is located in the Middle Black Sea Region of Turkey was exposed to a storm event on July 2012 and the river water level reached the top of the levees. With the help of the available data, the effect of neglected convective acceleration term in hydraulic model is investigated in a benchmarking study where MIKE21 and LISFLOOD-FP hydraulic models are used. The results show that LISFLOOD-FP (Acceleration and Subgrid Channel Solver) is affected by spatial resolution in terms of the representation of flood propagation and computation time. In addition, roughness coefficient can be used to calibrate the model to obtain better results. It's obtained that Subgrid Channel Solver gives better results compared to Acceleration Solver even for coarse resolutions since it allows the use of fine resolutions to define the channel, so that eliminates the negative effects of resampling, to a coarse resolution.