Hindistan'da hâkim parti sisteminin değişimi: Kurumsalcı bir analiz
The change of dominant party system in india: An institutional analysis
  1. Tez No: 596975
  2. Yazar: HAYATİ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 655
Özet
Bu çalışmada kurumsallaşma çağında ortaya çıkan istikrarsızlıklar sonucu ülkelerin tecrübe ettikleri kurumsal gelişmeler incelenmek istenmiştir. Oldukça dinamik bir sosyo-politik yapıya sahip olduğu için de Hindistan örneği tercih edilmiştir. Bu kapsamda öncelikle Hindistan'daki ulusal parti statüsüne sahip olan siyasal partiler ele alınmış ve kurumsallaşma durumları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ardından Hindistan parti sisteminin kurumsallaşmasına bakılarak, siyasal parti kurumsallaşmasıyla ilişkisi yakalanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda ülkede siyasal partilerin belli oranda kurumsallaşmalarına rağmen, parti sisteminin zayıf bir kurumsallaşma seviyesine sahip olduğuna ulaşılmıştır. Sonrasında ise kurumsallaşan siyasal partilerin yanında, zayıf kurumsallaşmış bir parti sistemine sahip olan Hindistan'daki kurumsal çıktılar analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu yönde de çalışmada mevcut durumun geleneksel kurumların geri dönüşüne ve de gayri resmi kurumların yükselişine nasıl şahit olunduğu örnek olaylarla ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the institutional developments experienced by countries as a result of instability in the age of institutionalization. Because it has a very dynamic socio-political structure, India has been preferred. In this context, firstly, the political parties that have the status of national party in India have been taken into consideration and their institutionalization situations have been tried to be evaluated. Then by reviewing the institutionalization of the party system of India, the relationship between the institutionalization of the party system and political parties has been tried to be captured. In this respect, it has been concluded in spite of the institutionalization of political parties in the country, the party system has a weak institutionalization level. Subsequently, in addition to institutionalized political parties, institutional outputs in India, which have a weak institutionalized party system, is tried to be analyzed. As a result, in this study, it has been tried to prove the situation of the return of conventional institutions and the rise of informal institutions.