Muris muvazaası
Collusion of deceased
  1. Tez No: 596976
  2. Yazar: NURAN SUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uygulamada sıkça karşılaşılan, Borçlar Kanununda özel bir düzenleme yeri olmayan muris muvazaası unsurları ve yargılama usullerinin açıklanması tezimde amaçlanmaktadır. Mutlak ve nisbi muvazaa türü olarak karşılaştığımız murisin muvazaalı işlemleri tezimizde ele alınmıştır. Murisin nisbi muvazaa işlemleri için nisbi muvazaanın düzenlendiği BK'nun 19. maddesi uygulanmaktadır. 01.04.1974 tarihli İBK kararı ve devamı içtihadı birleştirme ve Yargıtay kararları da uygulama alanı bulmaktadır. Çalışmamda, muris muvazaasının görünürdeki işlemler ve gizli işlemleri ele alınarak açıklamaya çalışılmıştır. Bu konu kapsamında 01.04.1974 tarihli İBK kararı ve içtihatlar ile Yargıtay kararlarına değinilmiş ve konu içinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In my thesis, it is aimed to explain the muris collusion elements and trial procedures which are frequently encountered in practice and which do not have a special regulation place in the Code of Obligations. In our thesis, the mutative transactions of muris, which we encounter as absolute and relative type of Compensation, are discussed. Article 19 of the BK in which the relative collusion is regulated applies to the relative collusion operations of the Inheritance. The decision of İBK dated 01.04.1974 and the continuation of the merger of case law and the decisions of the Court of Cassation are also found to be applied. In my study, it is tried to explain the apparent transactions and hidden transactions of the Inheritance collusion. Within the scope of this issue, the decision of İBK dated 01.04.1974 and the caselaw and the decisions of the Court of Cassation are mentioned and mentioned in the subject.