Yaşlıların mekan ve mobilya kullanımında karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
An analysis of problems and solutions in interiors andfurniture use for the elderly
- Tez No: 596974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bilim ve teknolojik gelişmeler sonucunda insan yaşamı uzamakta ve toplumda yaşlı nüfusu artmaktadır. Ülkemizde yaşlı nüfusun hızla artması ve yaşam sürecinin uzaması, yaşlı insanların kendi yaşam mekânlarındaki şartların incelenerek iyileştirilmesi beklentisini de arttırmaktadır. Yaşlıların yaşam kalitesinin yükseltilmesinde günlük yaşamının büyük bölümünün geçtiği konutun ve kullandığı mobilyaların özellikleri önem taşımaktadır. Bu görüşten yola çıkılarak bu çalışmada yaşlıların mekân ve mobilya kullanımında karşılaştıkları sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Yaşlıların yaşadıkları mekânlarda kullandıkları mobilyaların ve sosyal alanlarda karşılaştıkları problemlerin tespiti için hazırlanan anket Giresun ilinde yaşları 65 ve 95 arası 73 kişiye uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular yaşlıların mutfak, yatak odası, salon, çalışma odası, antre gibi iç mekan alanlarında çok zorluk yaşamadıkları fakat banyo ve tuvalet gibi alanlarda zorluk yaşadıkları sonucunu göstermiştir. Ayrıca yaşlı bireylerin sosyal faaliyetleri gerçekleştirirken büyük oranda zorlandığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda yaşlıların yaşam alanları düzenlenirken gerekli tedbirlerin alınması, evlerde yaşlı bireylere yönelik iç mekân tasarımının yapılması ve sosyal alanlarda yaşlı bireylerin kolaylıkla kullanılabileceği tasarımlar geliştirilerek önlemler alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, results of scientific and technological developments extend the human life and the elderly population is increasing in society. The rapid increase in the elderly population and the prolongation of the life process in our country increases the expectation of the elderly people to be improved by examining the conditions in their living spaces. In order to improve the quality of life of the elderly, the properties of the house where most of their daily life passes and the furniture used are important. This study aims to determine the problems faced by the elderly in the use of interior and furniture. A questionnaire was prepared to identify the poblems of elderly people while using furniture and interiors and conducted in the province of Giresun age ranging between 65 and 95 with 73 people. The findings obtained from the study of indicate that elderly people has less difficulties in areas such as bedroom, livingroom, offices, entrances while they have more difficulties in kitchen, bathroom and toilet in use. In addition, it has been found that elderly individuals have difficulty in performing social activities. As a result of the study, it is recommended to take the necessary precautions while arranging the living spaces of the elderly, to design the interior space for the elderly individuals in homes and to take measures by developing designs that can easily be used by the elderly individuals in the social areas.