Cibrân Halîl Cibrân ve 'El-Ecnihatu'l-Mutekessire' (Kırık Kanatlar) isimli romanının mehcer edebiyatı'ndaki yeri
Gibran Khalil Gibran and the place of his novel named 'The Brokenwings'in migrationliterature
  1. Tez No: 596992
  2. Yazar: ŞERİFE DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Modern Arap Edebiyatı'nda önemli bir yere sahip olan Halîl Cibrân Mehcer edebiyatına öncülük ederek bu edebiyat alanının gelişmesine katkıda bulunan yazar, şair, ressam ve fikir adamıdır. Amerika'ya göç ettiği yıllarda toplumunun kaybetmiş olduğu siyasi, iktisâdi ve kültürel bağımsızlığını kazanması için ayrıca asimile olmuş Arap halkını tekrar özüne döndürmek için samimiyetle ve gayretle çalışmıştır. Doğu ile batı arasında kültür köprüsü olabilecek kadar geniş bir fikir yapısına ve edebî bir üsluba sahiptir. Bu çalışmada Cibrân Halîl Cibrân ve“el-Ecnihatu'l-Mutekessire”(Kırık Kanatlar) isimli romanını iki ana bölümde incelendi. Birinci bölümde Cibrân Halîl Cibrân'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserlerinden bazıları incelendi. İkinci bölümde ise“el-Ecnihatu'l-Mutekessire”(Kırık Kanatlar) isimli romanının teknik yapısı ve muhtevası hakkında bilgi verildi. Konunun bağlamını güçlendirmek için Mehcer edebiyatının genel özelliklerinden bahsedildi.
Özet (Çeviri)
Khalil Gibrab, who has an important place in modern Arabic literature, is a writer, poet, painter and intellectual who contributed to the development of this field by leading the Immigration literature. During the years when he immigrated to America, he worked sincerely and diligently for the society to gain the political, economic and cultural independence that it lost and also to bring the assimilated Arab people back to their essence. He has a wide intellectual structure and a literary style that can be a cultural bridge between East and West. In this study, Khalil Gibrab and his novel named“el-Ecnihatu'l-Mutekessire”(Broken Wings) were examined in two main sections. In the first chapter, the life, literary personality and works of Kalil Gibrab were examined. In the second part on the other hand, the technical structure and content of his novel named“el-Ecnihatu'l-Mutekessire”(Broken Wings) was given. In order to strengthen the context of the subject, general characteristics of Immigration literature were explained.