Cibrân Halîl Cibrân'ın Mey Ziyâde'ye yazdığı mektuplar ile Orhan Veli Kanık'ın Nahit Fıratlı'ya yazdığı mektupların karşılaştırılması
A comparison of the letters written by Kahlil Gibran to May Ziadeh and the letters written by Orhan Veli Kanik to Nahit Firatli
  1. Tez No: 905171
  2. Yazar: BÜŞRA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmayla Lübnanlı yazar, şair ve ressam Cibrân Halîl Cibrân'ın, döneminin önde gelen kadın edebiyatçılarından Mey Ziyâde'ye yazdığı mektuplar ile Türk şair Orhan Veli Kanık'ın Türk edebiyatında pek çok şairle dostluk kuran öğretmen Nahit Fıratlı'ya yazdığı mektupların içerik, yapı, dil ve üslup yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın kapsamını Cemîl Cebr tarafından hazırlanan“Resâilu Cubrân”adlı kitabın yanı sıra Selmâ el-Haffâr el-Kuzbari ve Suheyl Buşrûî tarafından hazırlanan“Eş-Şuʿletu'z-Zerkâ”adlı kitapta yer alan Halîl Cibrân'ın mektupları ile ilk olarak 2014 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından“Yalnız Seni Arıyorum”adıyla yayımlanan kitapta yer alan Orhan Veli'nin mektupları oluşturmuştur. Çalışmanın sonucunda takribi olarak aynı dönemlerde yaşayan Cibrân Halîl Cibrân ile Orhan Veli Kanık'ın kaleme aldığı mektupların içerik ve yapı açısından benzerlik taşıdığı ancak dil ve üslup açısından birbirinden farklılaştığı görülmüştür. Nitel bir araştırma olan ve tümevarım yöntemi kullanılan çalışmamızdaki veriler belgesel tarama ve karşıtsal analiz yöntemi ile elde edilmiş olup Chicago atıf sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the letters written by the Lebanese writer, poet and painter Kahlil Gibran to May Ziadeh, one of the leading female writers of her time, and the letters written by the Turkish poet Orhan Veli Kanık to the teacher Nahit Fıratlı, who was friends with many poets in Turkish literature, in terms of content, structure, language and style. The scope of our study consists of the letters of Kahlil Gibran in the book titled“Resâilu Cubrân”prepared by Cemîl Cebr, as well as the books titled“Eş-Şuʿletu'z-Zerkâ”prepared by Selmâ el-Haffâr el-Kuzbari and Suheyl Buşrûî, and the letters of Orhan Veli in the book titled“Yalnız Seni Arıyorum”published by Yapı Kredi Yayınları in 2014. As a result of the study, it was seen that the letters written by Kahlil Gibran and Orhan Veli Kanık, who lived in approximately the same period, were similar in terms of content and structure, but differed from each other in terms of language and style. The data in our study, which is a qualitative research and uses the inductive method, was obtained by documentary scanning and contrastive analysis methods and the Chicago citation system was used.