Özlü elektrod ile çeliklerin ark kaynağında sepiyolit kullanımının kaynak metaline etkisinin araştırılması
Investigation of the effect on welded metals with arc welding of steels by using sepiolite flux-cored electrode
- Tez No: 597005
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURGUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tabakalı silikatler grubuna dâhil magnezyum hidrosilikatten oluşan doğal bir kil minerali olan sepiyolit; yüksek yüzey alanı, lifsi dokusu, porozitesi, kristal yapısı, kompozisyonu, yüzey aktivitesi, düşük derişimlerde yüksek viskozitesi vs. gibi teknolojik uygulamalara temel teşkil etmektedir. Ayrıca sorptif, katalitik ve reolojik özelliklerinden dolayı da birçok kullanım alanına sahip bulunmaktadır. Bu çalışmada yüksek miktarda sanayi sepiyoliti (- sepiyolit) içeren kompleks kil kullanılarak özlü elektrod oluşturulmuştur. Elde edilmiş olan özlü elektrod ile düşük alaşımlı çelik malzemeler elektrik ark kaynak yöntemi ile birleştirilmiş ve - sepiyolitin kaynak metali üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneysel olarak, kaynak dikişinin makro ve mikro yapı incelemesi yapılmış olup ayrıca kaynak bölgesi sertlik değerlerindeki değişimler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sepiolite is natural clay mineral which belongs to a group of a layered silicates based on magnesium hydrosilicate. It is used in numerous areas due to its high surface area, fibrous structure, porosity, crystal morphology and composition, surface activity, production of stable suspensions of high viscosity at low concentrations. These properties provide the basis for a variety of catalytical, sorptive and rheological application In this study, a core electrode was formed by using industry sepiolite called layered sepiolite. The low alloy steel materials are welded with the electric arc welding by cored electrode and the effect of sepiolite on the weld metal was investigated. Experimentally, the geometry of the weld seam, macro and microstructure were examined and the changes in the weld zone hardness values were determined.