Neoliberal subject construction through governmentality of health discources: Focus on organic food consumers
Sağlık söylemlerinin yönetimselliği ile neoliberal özne inşası: Organik gıda tüketicileri
- Tez No: 597047
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SİBEL KALAYCİOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'deki organik gıda tüketicilerinin, özellikle kadınların, neoliberalizmin öznesi haline geldiğini ileri sunmaktadır. Organik gıda tüketimini incelemek, sosyal, kültürel ve politik sorunları ekonominin alanı ile açıklayan serbest piyasa düzenine eleştirel bir yaklaşıma olanak sunmaktadır. Ayrıca birey üzerindeki etkileri ve toplumsal düzeni sağlama biçimlerini de açıklamak adına yeni yaklaşımlar gerekmektedir. Bu çalışma ile organik gıda tüketicileri ve bireylerin sağlıklı olmayı algılayışlarına odaklanarak neoliberalizmin yeni özneleri analiz edilmektedir. Özellikle, değişen cinsiyet rollerine rağmen, kadınların aile içerisindeki geleneksel cinsiyet rollerinden dolayı sağlık bilinci trendinin hedefinde olduğu savunulmaktadır. Yaygınlaşan sağlık bilinci trendi ile neoliberal ideolojilerin birçok kesiştiği nokta olduğu ve sonuç olarak organik gıda tüketiminin yönetimsellik ile sağlıklı bireylerin belirleyici özelliği haline geldiği tartışılmaktadır. Özetle, sağlıklı olma arayışının beraberinde getirdiği düzenleyici ve üretken rolleri; sağlıklı olma kültürü, neoliberalizm ve yönetimsellik kavramlarından faydalanılarak analiz edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This work attempts to argue that the consumers of organic food in Turkey are subjects of neoliberalism, with women being the major consumer group. The case of organic food consumption enables us to critically approach the free market society that renders social, cultural, and political issues into economic arena which necessitates a new approach for understanding the subject formation and maintenance of social order. Through this work, it is aimed to analyze the new subjects of neoliberalism with a close focus to organic consumers and their perceptions about being healthy. Especially women as part of their traditional roles in the family are suggested to be targeted by the health consciousness trend despite the changing gender roles. It is argued that the increasing health consciousness trends and neoliberal ideologies share similar notions and as a result organic food consumption is being used as a means of governmentality that becomes an indicative behavior for health-conscious individuals. Overall, pursuit of health is intended to be analyzed while focusing on its regulatory and productive roles, benefiting from the theories of healthism, neoliberalism, and governmentality.