Akrilik rezin protez materyallerinin reolojik özelliklerini etkileyen faktörler
Factors that affect the rheologic properties of acrylic resin denture base materials
- Tez No: 59710
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
-80- ÖZET Bu araştırmada konvansiyonel ve mikrodalga enerjisi yöntemleri ile farklı sürelerde polimerize edilen özel mikrodalga akriliğinin (Acron MC) toz parçacık büyüklüğü, molekül ağırlığı, camlaşmaya geçiş sıcaklığı (Tg), termogravimetrik analizi ve dinamik-mekanik analizi incelenmiştir. Özel mikrodalga akriliğine ait toz parçacık büyüklüğü Mastersizer parçacık boyutu ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Bu akriliğe ait ortalama parçacık boyutunun, diğer birçok akrilik rezine göre büyük olduğu görülmüştür. Parçacık boyut dağılımı dar ve simetrik bir görünümdedir. Molekül ağırlıklarının tespitinde vizkometre yöntemi kullanılmış ve en yüksek değer 3 dk.'lık mikrodalga polimerizasyonunda bulunmuştur. Mikrodalga yöntemi kullanılan örneklerde sürenin artmasıyla molekül ağırlığı da artmış ancak konvansiyonel yöntemde en kısa polimerizasyon süresinden itibaren molekül ağırlığı yaklaşık olarak aynı değerlerde kalmıştır. Camlaşmaya geçiş sıcaklıkları, Differential Scanning Calorimeter cihazı ile elde edilen grafikler yardımıyla bulunmuştur. Konvansiyonel yöntem ve mikrodalga enerjisi ile polimerize edilen tüm örneklerde polimerizasyon süresinin artmasıyla camlaşmaya geçiş sıcaklığının arttığı gözlenmiştir. Her iki yöntem için en yüksek Tg yaklaşık aynı sıcaklık değerindedir. örneklerin ısı ile bozunmasına ait değerlendirme Termogravimetrik Analiz Cihazı ile yapılmıştır. Bu cihaz ile elde edilen grafiklerde polimerizasyon-81- süresi ile bozunma arasında bir ilişki bulunamamıştır. Tüm örneklerde bozunma yaklaşık olarak aynı değerlerde başlayıp, aynı değerlerde sona ermektedir (200 °C- 377°C). Dinamik-mekanik analiz cihazı ile örneklerin moleküler düzeyde zincir yapısındaki değişimler değişik sıcaklıklarda grafiksel olarak ifade edilmiştir. Burada polimerizasyon süresinin artmasıyla polimer zincirlerinin daha çok çapraz bağlandığı, faz değişimlerinin güçleşerek akışkanlığın geciktiği gözlenmiştir. Bu durum mikrodalga polimerizasyonunda daha net görülürken, konvansiyonel yöntemde çok küçük değişimler olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-82- SUMMARY In this study, the particle size distribution, molecular weight, glass transition temperature (Tg), thermogravimetric (TGA) and dynamical mechanical analysis (DMA) of acrylic resin (Acron MC) prepared for microwave applications obtained by microwave and conventional methods, were investigated. The particle size were measured using an instrument of Mastersizer, The average particle size of the powder studied were much larger than that of the other commercial powders. The distribution of particle size showed a regular and narrow distribution. The molecular weight of samples were determined by viscosimetric method and the highest value, was observed for the sample of 3 minutes curing time in microwave oven. The molecular weight showed an increase with increase of curing time in microwave, but did not show appreciable changes with time for the soluble fraction of curing by conventional technique. The glass transition temperatures were determined from Differential Scanning Calorimetric (DSC) thermograms. For all samples prepared by curing in microwave or conventional tecnique, the glass transition temperature increased with increase of curing time. The value of Tg are similar in both techniques.-83- Degradation of samples were studied by thermogravimetric methods. The thermogravimetric thermograms are not changed with curing time. The degradation temperature range for ail samples were in the same interval of 200-377°C. The movements of molecular chains and change in their conformations were studied by DMA in the form of changes in different properties with temperature. It was shown that the crosslinking increased with increase of curing time which retarded the fludity. The changes were more noticable in microwave curing compared to conventional curing.