Dişhekimliğinde, periferal analjezide nitrik oksidin öneminin deneysel olarak incelenmesi
The Experimental investigation of the effect of nitric oxide on peripheral analgesia in dentistry
  1. Tez No: 59711
  2. Yazar: DİLEK AYNUR UĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada sistemik olarak uygulanan nitrik oksidin diş hekimliğinde periferal analjezi üzerindeki öneminin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 4 aylık 2,5-3 kg ağırlığında 20 adet Yeni Zelanda türü erkek tavşan kullanılmış ve rastgele seçimle 10'ar hayvan içeren 2 grup oluşturulmuştur. Tavşanların sağ ve sol üst kesici dişlerinde dentin içerisine açılan kavitelere elektrodlar yerleştirilmiştir. Kontrol değerleri olarak hayvanlara herhangi bir madde verilmeksizin, daha sonra 1. gruptaki 10 tavşana L-arginin, 2. gruptaki 10 tavşana L-NAME enjekte edilerek dental stimulusa reaksiyon verme süresi değerleri elde edilmiştir. Sonuçta kontrol değerleri ile karşılaştırıldığında her iki maddenin periferal analjezi üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the importance of systemic use of nitric oxide on peripheral analgesia in dentistry. 4-months-old 20 New Zeland male rabbits, about 2,5-3 kg were used in this study and 2 groups including 10 rabbits were constituted at random selection. Electrods placed surgically in the dentine of the upper right and left incisor teeth of rabbits have been used for the study. The reaction time thresholds to the dental stimulation were measured in intact animals as control values. In the first series of experiments 10 rabbits were injected with L-arginine and other 10 rabbits with L-NAME and reaction time thresholds were obtained after injections. It was found that L-arginine and L-NAME had positive effects on peripheral analgesia when compared with the control values.